Bancnota 2.000 lei eroare

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde KLARK » 21 Ian 2010, 16:16

In urma unui tratament termic cerneala se exfolia si bancnota capata o forma ciudata... Iar bancnota nu cred ca are apa ca sa reactioneze cu microundele.
Tot nu am inteles despre ce conserva e vorba... :?
KLARK

Eu iti explic explicit, tu negresit ma-ntelegi gresit.

http://colectiadebani.blogspot.ro/
KLARK

Mesajde banivechi » 21 Ian 2010, 17:14

KLARK scrie:Tot nu am inteles despre ce conserva e vorba... :?

O moneda in capsula de metacrilat. Vestitele monede comemorative...
Iar chestia cu microundele a fost spusa cu titlu de exemplu. Puteam sa zic sandwich maker...
Daca mi-as pune in cap sa incalzesc lent niste bancnote astfel incit materialul sa se stringa, probabil ca as gasi in bucatarie o ustensila din asta casnica in stare sa faca acest lucru. Ca e prajitor de piine, plita electrica sau cuptor cu microunde, nu conteaza. Conteaza doar cum faci sa se deformeze uniform bancnota. Probabil as face-o sandwich intre doua foi de carton umed sau ceva unsuros... Ideea e ca e mult mai probabil ca acea bancnota a fost micsorata decit sa presupunem ca exista o matrita mai mica. Fiindca aceste bancnote au fost facute in urma unei comenzi ale BNR, iar lungimea/latimea sint parametri de baza. Nu avea sens ca tipografia sa faca alte dimensiuni decit trebuia.
banivechi

Mesajde thebluelion » 21 Ian 2010, 22:55

banivechi scrie:
KLARK scrie:Tot nu am inteles despre ce conserva e vorba... :?

O moneda in capsula de metacrilat. Vestitele monede comemorative...
Iar chestia cu microundele a fost spusa cu titlu de exemplu. Puteam sa zic sandwich maker...
Daca mi-as pune in cap sa incalzesc lent niste bancnote astfel incit materialul sa se stringa, probabil ca as gasi in bucatarie o ustensila din asta casnica in stare sa faca acest lucru. Ca e prajitor de piine, plita electrica sau cuptor cu microunde, nu conteaza. Conteaza doar cum faci sa se deformeze uniform bancnota. Probabil as face-o sandwich intre doua foi de carton umed sau ceva unsuros... Ideea e ca e mult mai probabil ca acea bancnota a fost micsorata decit sa presupunem ca exista o matrita mai mica. Fiindca aceste bancnote au fost facute in urma unei comenzi ale BNR, iar lungimea/latimea sint parametri de baza. Nu avea sens ca tipografia sa faca alte dimensiuni decit trebuia.

M-ati facut curios... voi incerca cu o suflanta de aer cald si cu bancnotele intre folii, asa cum ati spus, sa vad ce rezultat obtin. Sper ca pana luni sa pot da rezultatul final.
thebluelion

Mesajde iason » 30 Ian 2010, 18:00

M-ati facut curios... voi incerca cu o suflanta de aer cald si cu bancnotele intre folii, asa cum ati spus, sa vad ce rezultat obtin. Sper ca pana luni sa pot da rezultatul final.[/quote].

Pana la urma care a fost rezultatul??
iason

Mesajde thebluelion » 30 Ian 2010, 20:37

iason scrie:M-ati facut curios... voi incerca cu o suflanta de aer cald si cu bancnotele intre folii, asa cum ati spus, sa vad ce rezultat obtin. Sper ca pana luni sa pot da rezultatul final.
.

Pana la urma care a fost rezultatul??[/quote]

Pana acum numai esecuri...
Am pus bancnotele unse cu ulei intre 2 materiale izolatoare, apoi 2 materiale conductoare, apoi unul izolator si unul conductor.

Cele mai bune rezultate le-am obtinut cu bancnota pusa intre 2 materiale termoconductoare (2 foi de cupru), dar problema a fost ca nu am stiut cand sa ma opresc din incalzit si am stricat bancnota - multe incretituri, dungi, etc. Dupa vreo 3 minute de incalzire, bancnota era la aproximativ 70-75% din suprafata initiala, dar foarte incretita si extrem de casanta - la o mica atingere s-a rupt in multe multe bucatele.
Trebuie sa gasesc un material termoconductor cat de cat transparent, pentru a putea urmari procesul de incalzire si a sti cand sa ma opresc din incalzit. Din pacate, nu am gasit inca un astfel de material. Are cineva sugestii?
thebluelion

Mesajde moderator1 » 31 Ian 2010, 19:01

Mi-a luat ceva timp sa sterg toate mesajele fara legatura cu discutia, data viitoare sterg topicul cu totul si se lasa si cu ban. Pentru certuri si alte discutii va rog sa folositi PM, messengerul sau alte modalitati.
moderator1

Mesajde KLARK » 17 Feb 2010, 20:46

Azi am primit rest o bancnota de 1 leu uzata mecanic pe revers... Nimic anormal, am pus-o la bancnote uzate. Dar in seara asta am verificat bancnotele noi la ultraviolete si cand m-am uitat la asta de 1 leu nu apare nimic! Mentionez ca zona cu uzura nu acopera partea in care trebuiau sa fie elementele UV, si nici seriile, nici patrulaterul cu valoarea nominala nu apar.

P.S.
Va rog sa ma scuzati daca am plasat gresit mesajul!
KLARK

Eu iti explic explicit, tu negresit ma-ntelegi gresit.

http://colectiadebani.blogspot.ro/
KLARK

Anterior

Inapoi la Discutii - bancnote