Pret total bancnote Romania

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde Ricky-bm » 14 Sep 2010, 23:10

Daca totusi d-l Creanga are dreptate in privinta celor 4 tipi, doresc sa-i felicit, e o mare performanta; dar repet, imi este foarte greu de crezut asa ceva, fiindca ORICAT de multi bani ai dispune e imposibil sa ai toata colectia de bancnote romanesti ( dupa data de emisie, semnaturi, specimene, probe monetare si alte nebuneli)
http://www.okazii.ro/catalog?per_page=2 ... t=ricky-bm

Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
Ricky-bm

Mesajde Yu_L.Yan » 14 Sep 2010, 23:14

Ricky-bm scrie:
ferdinand scrie:
creanga scrie:Da,dar nu dau nume.

:lol: Permiteti-mi sa ma indoiesc serios. Si daca ne mai spuneti ca sunt chiar patru persoane care au colectia completa, atunci chiar nu va mai cred. Sigur nu le-au scos la imprimanta?

Sunt de acord cu dvs. cred ca domnul respectiv nu stie ce inseamna sa ai in colectie niste 1000 de lei tipul 1 si alte piese "banale"

Suntem prea pretentiosi Ricky.
Nu are rost sa vorbim de banalitatile astea de 1000 lei tipul 1. Sau de ipotecarele cu supratipar ... sau ... lista inca e lunga ...

Ca sa fiu in topic, mie mi se pare imposibil de avut colectia de bancnote Romania (toate tipurile si editiile) completa, in orice stare.
Si nu din cauza costurilor ... (probabil ar fi si enorme) ... ci doar pt un motiv simplu ... nu este ...
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Mesajde Ricky-bm » 14 Sep 2010, 23:30

Asa este Iulian, corect.
http://www.okazii.ro/catalog?per_page=2 ... t=ricky-bm

Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
Ricky-bm

Mesajde IceFrog » 14 Sep 2010, 23:35

va multumesc pentru atentia acordata, nu ma asteptam sa fiu bagat in seama, tinand cont ca sunt nou pe forum
IceFrog
*
*

Mesajde thebluelion » 14 Sep 2010, 23:44

Yu_L.Yan scrie:Ca sa fiu in topic, mie mi se pare imposibil de avut colectia de bancnote Romania (toate tipurile si editiile) completa, in orice stare.
Si nu din cauza costurilor ... (probabil ar fi si enorme) ... ci doar pt un motiv simplu ... nu este ...

Legat de acest lucru, stiind cat e de greu e sa ai o colectie completa de bancnote/monede (si aici intervin mai multi factori: sa ai bani, timp, mult noroc in a gasi o piesa rara fara sa ti-o ia altul inainte, etc.) eu am fost incercat uneori de un sentiment de deznadejde; nu stiu dumneavoastra si toti cei care sunt membrii acestui forum cum ati depasit bariera psihologica de a va da seama ca a avea o colectie completa este 99% imposibil de realizat. Pe mine unul, citind acest topic, m-a cuprins mahnirea.
Cand te apuci de colectionat, scopul este sa ai macar 1 exemplar din tot ce a aparut in aria de colectie pe care ti-ai stabilit-o (si aici nu vorbesc de UNC, vorbesc despre orice stare); cand vezi ca nu ai sanse sa iti atingi acel scop, ce faci... restrangi aria, renunti.... ?

Stiu ca sunt offtopic, dar as dori, daca se poate, sfaturile celor care au trecut prin situatia asta si nu s-au lasat batuti. Personal, cand m-am apucat de colectionat, eram suficient de mic si de naiv incat sa cred ca le pot avea pe toate... intre timp viata m-a adus cu picioarele pe pamant :(
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
thebluelion

Mesajde Bofana » 15 Sep 2010, 00:06

thebluelion scrie:
Yu_L.Yan scrie:Ca sa fiu in topic, mie mi se pare imposibil de avut colectia de bancnote Romania (toate tipurile si editiile) completa, in orice stare.

Legat de acest lucru, stiind cat e de greu e sa ai o colectie completa de bancnote/monede (si aici intervin mai multi factori: sa ai bani, timp, mult noroc in a gasi o piesa rara fara sa ti-o ia altul inainte, etc.) eu am fost incercat uneori de un sentiment de deznadejde; nu stiu dumneavoastra si toti cei care sunt membrii acestui forum cum ati depasit bariera psihologica de a va da seama ca a avea o colectie completa este 99% imposibil de realizat. Pe mine unul, citind acest topic, m-a cuprins mahnirea.
Cand te apuci de colectionat, scopul este sa ai macar 1 exemplar din tot ce a aparut in aria de colectie pe care ti-ai stabilit-o (si aici nu vorbesc de UNC, vorbesc despre orice stare); cand vezi ca nu ai sanse sa iti atingi acel scop, ce faci... restrangi aria, renunti.... ?

Stiu ca sunt offtopic, dar as dori, daca se poate, sfaturile celor care au trecut prin situatia asta si nu s-au lasat batuti. Personal, cand m-am apucat de colectionat, eram suficient de mic si de naiv incat sa cred ca le pot avea pe toate... intre timp viata m-a adus cu picioarele pe pamant :(
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

@thebluelion (si un pic offtopic)

Tine mai mult de "placerea vanatorii"... cautarea unei noi piese, si efortul de a o achizitiona/obtine... placerea de a te targui, sentimentul de victorie cand ai "prins" piesa...

Dupa un timp toate astea dispar, si apare din nou nevoia pieselor noi... si procesul se repeta.

Deci, din punctul meu de vedere, o colectie, chiar daca e completa, niciodata nu va fi "COMPLETA". Mereu va aparea o piesa noua, sau o piesa pe care o mai am, dar intr-o stare mai buna, etc etc. Daca stim sa ne dozam pasiunea/placerea, si sa stim sa nu ne-o transformam intr-o obsesie, in timp vom avea o colectie frumoasa, care sa ne faca sa nu ne para rau de timpul, energia si banii consumati.

Sfatul meu: rabdare, gandire pozitiva, si in timp totul se rezolva.

As a side note - exista un proverb al colectionarilor americani, care se aplica la toate colectiile - "Iti trebuie o singura piesa buna in colectie... in timp ea va atrage si altele de acelasi calibru, sau mai bune"

Enjoy your Hobby.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Bofana

Mesajde sorin70 » 15 Sep 2010, 09:30

Important este sa ne stabilim obiectivele in stransa corelatie cu posibilitatile financiare.
Dat fiind ca posibilitatile mele sunt modeste eu mi-am stabilit ca obiectiv la bancnote perioada din 1940 pana in prezent, complet ( toate emisiunile si variantele de filigran ), in UNC dar fara specimene.
Daca mai prind ceva la pret convenabil si dinainte de 1940 mai pun, daca nu, nu.
sorin70

Anterior

Inapoi la Discutii - bancnote