Website nou Bancnote Romanesti

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde habarnam » 06 Ian 2007, 13:09

IMPORTANT

Am renuntat la adresa initiala fiindca am probleme cu serverul gratuit.
deocamdata singura adresa a sitului ramane:

http://web.clicknet.ro/plastilina/br/index.htm

Voi cauta un alt server gratuit care sa aiba spatiu mai mare, si conditii mai convenabile. SCUZE PENTRU INCURCATURA
Ultima oara modificat de habarnam pe 17 Oct 2008, 22:13, modificat de 2 ori in total.
habarnam
**
**

Mesajde Adminus Maximus » 06 Ian 2007, 17:31

1-informatia dspre bancnota de 20 coroane din 1907 care e fost stampilata si pe partea austriaca am luat-o din cartea lui Gh. Buzdugan "Monedele si Bancnotele Romanesti" - pagina 361, dreapta jos- paragraful 3.

Eu din pacate nu am MBR-ul. Eu zic, ca informatia este eronata. Mai multe pe aceasta tema puteti citi in articolul pe care l-am scris in ultimul numar al revistei noastre.

Doar ca o sugestie, daca o sa aveti fonduri ati putea cumpara un nume de domeniu, ceva cu .ro, pentru ca de ex. suna mult mai bine www.bancnoteromanesti.ro decat http://www.clicknet.ro/plastilina/br :)
Bancnoteromanesti.ro chiar este (inca) liber si se poate cumpara.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde muresanhd » 06 Ian 2007, 20:33

Scrie intradevar in Buzudugan pag. 358 -361de 20 coroane 1907 pt. Moldova de Nord stampilata in partea germana, dar nu este nici o poza. Doar pt. emisiunea 1913.
Nu pot sa pun paginile ca au 1,4MB. Am incercat sa scot pasajele, dar sunt prea mari pt. atasament :evil:
muresanhd

Mesajde Adminus Maximus » 06 Ian 2007, 21:46

Inseamna ca mai sunt mici erori si in MBR. Cel putin din ce cunosc eu, nu exista nicio asemenea bancnota.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde habarnam » 06 Ian 2007, 22:50

Iata, am facut o poza la pagina respectiva din MBR.
Nu am pozat si restul fiindca nu apare imagina cu bancnota stampilata, ci doar informatia din textul din poza.

E adevarat ca nu am gasit nicaieri pe net vreo imagine cu bancnota stampilata pe partea austriaca, dar asa scria in carte.

Insemna ca e greseala si o rectifica cat de curand.
Mersi mult.

In plus, tot pe acesta pagina apare in stanga jos, o alta informatie despre bancnota de 1000 de coroane - cum ca ar fi cunoscut 2 emisii, cea de e a doua avand in camp stanga jos textul "II Auflage", dar am introsdus-o in colectia mea cu semnul intrebarii (?) fiindca am cautat pe siturile austriece numismatice si nu am gasit nicaieri informatii cum ca acesta bancnota ar fi cunoscut aceasta a doua emisie tot in 1902.
Fisiere atasate
20cor MBR.JPG
20cor MBR.JPG (97.38 KiB) Vizualizat de 10460 ori
habarnam
**
**

Mesajde muresanhd » 06 Ian 2007, 23:07

Pag. 358.
Site-ul cu bancnote este bun, succes in continuare
Fisiere atasate
358.jpg
358.jpg (78.25 KiB) Vizualizat de 10451 ori
muresanhd

Mesajde habarnam » 06 Ian 2007, 23:09

Cat despre adresa ,Domnule Aldor, ma bucur mult ca situl meu chiar vi se pare ok si aveti dreptate in privinta adresei.
Stiu ca un domeniu cu nume propriu ar suna mult mai bine, si clar ca asta mi-as dori.
Din pacate insa nu pot sa investesc intr-un domneniu. Daca as avea mai multi bani, mi-as cumpara bancnotele reale :).

Eu am facut situl mai de mult timp si am intarziat sa il postez tocmai din cauza asta. Fiindca am cautat o modalitate sa ii dau o adresa mai civilizata fara sa ma coste.
Dar din pacate serverele gratuie merg prost, au spatii mici pentru situri, si sant pline de reclame. E normal sa fie asa, orice calitate costa.
De aceea nu am gasit.
Asa ca am hotarat sa il pun in spatiul de pe serverul sitului meu deocamdata, decat sa nu il pun deloc.
Din pacate spatiul nu prea mare si nu pot pune si imagini mai mari deocamdata.

Caut in continuare o modalitate pentru o adresa pe net mult mai simpla si mai civilizata.
habarnam
**
**

Mesajde banivechi » 06 Ian 2007, 23:18

habarnam scrie:In plus, tot pe acesta pagina apare in stanga jos, o alta informatie despre bancnota de 1000 de coroane - cum ca ar fi cunoscut 2 emisii, cea de e a doua avand in camp stanga jos textul "II Auflage", dar am introsdus-o in colectia mea cu semnul intrebarii (?) fiindca am cautat pe siturile austriece numismatice si nu am gasit nicaieri informatii cum ca acesta bancnota ar fi cunoscut aceasta a doua emisie tot in 1902.

Eu am o bancnota de 1000 coroane 1902 II Auflage... numai ca e emisa pentru Austria (are o stampila rosie Deutschoesterreich).
banivechi

Mesajde Adminus Maximus » 06 Ian 2007, 23:42

Eu am o bancnota de 1000 coroane 1902 II Auflage... numai ca e emisa pentru Austria (are o stampila rosie Deutschoesterreich).

Eu nu am vazut II Auflage decat cu stampila de Deutschosterreich.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde vlahul » 07 Ian 2007, 14:27

Am reusit sa intru pe site-ul respectiv. Frumos. Curat. Intradevar ar fi frumos daca s-ar mari imaginile.
vlahul
moderator
moderator

ADRESA FINALA: www.bancnoteleromanesti.go.ro

Mesajde habarnam » 08 Ian 2007, 03:30

ADRESA FINALA

www.bancnoteleromanesti.go.ro

E pe server gratuit , dar merge destul de bine.
(Daca va deranjeaza pop-upul cu reclama - nu il inchideti fiindca se va deschide din nou. Lasati-l sa merga in spate si nu va va deranja.)

Oricum exista si mirror pe server platit fara reclama pe care il stiti deja:
http://web.clicknet.ro/plastilina/br
si pe care se poate intra si de pe adresa de mai sus.

Am ales BANCNOTELE ROMANESTI fiindca suna oarecum ok si nu am vrut
sa folosesc "bancnote romanesti" findca nu voiam sa ma incurc cu bancnoteromanesti.com

AM PUS SI IMAGINI MAI MARI in limita spatiului de pe server.
Oricum nu le-as pune mai mari de atat fiindca, asa cum am spus, nu sant bancnotele mele si nu vreau sa ma incurc cu drepturi de copyright ale detinatorii lor sau cu vreo institutie oficiala.

AM CORECTAT si greselile pe care mi le-ati semnalat la bancnotele austro-ungare.

Mie mi se pare ca forma finala la care am ajuns e OK asa.

MERSI pentru aprecieri si pentru corecturi. Sunt binevenite.
Si unele si altele :) .
Ultima oara modificat de habarnam pe 17 Oct 2008, 22:14, modificat de 2 ori in total.
habarnam
**
**

Mesajde florin232 » 08 Ian 2007, 07:34

Desi nu colectionez bancnote, trebuie sa recunosc, ati facut o treaba extraordinara. Felicitari!
florin232

Mesajde Bogdan R » 08 Ian 2007, 11:17

Felicitari ! Superb !

As vrea sa atrag atentia asupra stampilei militare romanesti de pe bancnotele maghiare.
Textul corect al stampilei este :

REGIMENTUL 10 VANATORILOR
COMPANIE MITRALIOR
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
Bogdan R

Mesajde Adminus Maximus » 08 Ian 2007, 11:30

Era un topic despre aceste stampile:
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... ic.php?t=7
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Bogdan R » 08 Ian 2007, 11:35

Da, asa este, pe topic sunt informatii amauntite.
Daca dl.Habarnam doreste, il autorizez sa foloseasca poza bancnotei de 10 kronen cu stampila similara, postata la topicul respectiv, si care dansului ii lipseste de pe site.
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
Bogdan R

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - bancnote