Notgelduri pe placaj si pe matase

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Notgelduri pe placaj si pe matase

Mesajde Bogdan R » 07 Iun 2005, 17:47

Dupa cum se stie inflatia din Germania din perioada 1922-1923 a fost a 2-a ca marime din istorie ( dupa cea din Ungaria, din 1946). Ca urmare majoritatea oraselor au emis asa numitele notgelduri ( bani de necesitate) . Acestea au fost tiparite in marea lor majoritate pe hartie dar exista si tiparite pe matase sau pe musama .In Austria s-au tiparit pana si pe placaj.
Am pus aici pozele unor astfel de notgelduri. Poate cineva sa ma ajute cu informatii asupra raritatii lor sau al pretului de catalog?
Multumesc!
Bogdan R

Mesajde Adminus Maximus » 07 Iun 2005, 17:56

Imaginile:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Mihai » 08 Iun 2005, 09:04

Pentru Bogdan

Frumoase (si interesante) piesele. De cele imprimate pe matase stiam. Si nici macar nu au fost singurii nemtii... Dupa colapsul Imperiului Tarist s-au imprimat chestii similare printr-o republica asiatica efemera (Republica Sovietica a Horezmului - parca...) prin 1920. Am si vazut intr-o colectie aceste bancnote... Destul de rare...
Despre notgeld-urile postate, repede-repede, si doar intr-o oarecare masura, iti poti face o idee accesand
http://www.atsnotes.com/local/l-germany.html
am impresia ca cele emise la Bielefed sunt listate acolo.
Oricum, sper sa vina si altcine cu o idee mai buna.

Mihai
Mihai

Mesajde narcisp » 06 Oct 2006, 13:55

Am avut norocul sa tin si eu in mana asa ceva. Intradevar sunt impresionante.
Chiar vroiam sa deschid un nou topic pe tema acestor „bani de necesitate” mai recenti, defapt actualele bonuri de masa, bonuri cadou, bonuri cu reducere etc.

Sunt un novice in ale colectionatului, in mare parte pt ca m-am si lacomit. Incerc sa incropesc cateva (mai multe) colectii:
Timbre (inceput de pe la 7-8 ani) - aprx.5000 buc.
Chibrituri (inceput de pe la 14 ani) - aprx.600 buc
Cartele Telefonice (inceput de pe la 14 ani) - aprx.300 buc
Carti Postale (inceput de pe la 18ani) - aprx.800 buc
Calendare de Buzunar (inceput de pe la 18ani) - aprx.200 buc
Carduri Bancare (inceput de pe la 21ani) - aprx.100 buc
Bancnote (inceput de pe la 21ani) - aprx. 300 buc
Monede (inceput de pe la 21ani) - aprx. 1000 buc

Colectia de monede si bancnote mi-a fost insuflata de un client de pe vremea cand lucram in Banc Post. Acesta, fiind stranepotul casierului central de la CEC din perioada interbelica, avea o colectie inpresionanta, si pentru a ma atrage in "patima" aceasta mi-a facut cadou un numar destul de maricel de monede si bancnote vechi (dubluri ale sale) unele destul de valoroase.
In colectia dumnealui am vazut si cateva "bonuri de masa" din perioada interbelica ce au circulat in landurile germane. Tin sa va spun ca am ramas profund impresionat de cateva piese care erau tiparite nu pe hartie ci pe matasa.
Problema pe care vroiam sa o supun in noul topic ar fi fost bonurile de masa (si nu numai) contemporane si ideea de a le colectiona.
Nu stiu daca mai sunt altii ca mine.
Eu personal am inceput deja sa strang cateva exemplare, in mare parte sunt ale mele.
Consider ca aceste bonuri, avand o serie, un numar si cateva elemente de securitate prezinta cateva atribute de bancnota.
Totodata am inceput sa strang si tot felul de alte bonuri "cadou" dar acestea nu prea au multe dintre ele serie sau numar, ci pur si simplu au functii limitate pe perioade limitate

Pentru toti colectionarii, toti membrii forumului si toti vizitatorii acestor pagini le prezint omagiile mele si ganduriele cele mai bune

Va salut,
Narcis Palalau
narcisp
**
**

Mesajde Adminus Maximus » 06 Oct 2006, 14:08

Cred ca, cu timpul or sa apara din ce in ce mai multi care sa colectioneze si bonuri de masa, bonuri cadou, etc. Am vazaut de ex. si specimene de astfel de bonuri de vanzare nudemult. Daca ma gandesc bine am si eu cateva astfel de bonuri, bonuri de alimente mai vechi de prin anii '40-'50.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde narcisp » 06 Oct 2006, 14:15

multumesc frumos pt. replay !!!
sa mai zica lumea ca sunt sarit de pe fix cu colectiile mele ... :)
Nu ca nu as fi dar totusi ...

sincer sa fiu cu privire la bonuri de masa am stat mult pe ganduri si m-am gandit unde as mai putea sa gasesc vechile cartele de alimentatie de pe vremea lui raposatu'

am vazut pe net cateva site-uri cu vechituri comuniste dar nu prea cred sa am vre-o sansa

in ceea ce priveste colectionarea actualelor bonuri de masa eu intotdeauna am sustinut sus si tare ca au serie, au valoare, inlocuiesc banii ... deci ... merita colectionat

ma gandesc si acum la bonurile acelea tiparite pe matase din germania si ma gandesc cum se vor simti generatiile viitoare cand vor privi aceste bonuri de masa ale noastre ....
narcisp
**
**

Mesajde Adminus Maximus » 06 Oct 2006, 14:51

Eu inca mai tin minte vremurile cand stateam la coada cu bonuri de paine de ex. Si am tot stat si m-am gandit ca fostii posesori ai bonurilor alimentare pe care le am cum de nu le-au folosit? Am de ex. un bon de paine de prin 1950 completat frumos cu numele posesorului si e intacta, deci respectivul in luna aceea n-a luat nici o paine pe acele bonuri. :whistle:
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 06 Oct 2006, 15:10

narcisp scrie:multumesc frumos pt. replay !!!
sa mai zica lumea ca sunt sarit de pe fix cu colectiile mele ... :)
Nu ca nu as fi dar totusi ...

sincer sa fiu cu privire la bonuri de masa am stat mult pe ganduri si m-am gandit unde as mai putea sa gasesc vechile cartele de alimentatie de pe vremea lui raposatu'

am vazut pe net cateva site-uri cu vechituri comuniste dar nu prea cred sa am vre-o sansa

in ceea ce priveste colectionarea actualelor bonuri de masa eu intotdeauna am sustinut sus si tare ca au serie, au valoare, inlocuiesc banii ... deci ... merita colectionat

ma gandesc si acum la bonurile acelea tiparite pe matase din germania si ma gandesc cum se vor simti generatiile viitoare cand vor privi aceste bonuri de masa ale noastre ....

Bine ai venit Narcis, nu esti deloc singurul cu asemenea "manii frumoase" :D Eu as colectiona orice petec vechi de hartie tiparita si mai ales personalizata daca ar fi sa pot, ma atrage orice document care reprezinta o farama de istorie, dar am renuntat demult sa mai strang pentru ca trebuie sa ma canalizez pe ceva, altfel nu pot face fata. Dar si azi mai cumpara daca gasesc o ilustrata frumoasa si veche (le prefer pe cele scrise), un mers al trenurilor vechi (de exemplu am pe cele din '28 si '34 parca), o revista cu parfum de inceput de secol 20 si orice ma atrage si are un pret pe care sa mi-l permit. De exemplu de curand am luat un extras de cont de la Banca Romaneasca din 1916. Asta ca ai spus de Banc Post :) Felicitari pentru ce-am vazut din ceea ce ai!
berserkr
moderator
moderator

Mesajde narcisp » 06 Oct 2006, 15:10

eu pe vremea aceea stateam la coada pus de parintii mei ... asta in conditiile in care tatal meu este fost militian

cat despre cei la care te gandesti banuiesc ca au mancat mamaliga sau au gasit solutii de genul "pe sub tesghea"
sau mai exista o situatie destul de nasoala. stateai frumos 7-8 ore la coada cu cartela gata completata frumos si citet si cand mai aveai o persoana doua se termina stocul

te consolai la gandul ca exista mamaliga si luna urmatoare vei manca de doua ori mai multa paine

uhhh !!! nasoale vremuri !!!
narcisp
**
**

Mesajde narcisp » 06 Oct 2006, 16:15

multumesc pt. urari si complimente berserkr intr-adevar farmecul istoriei se regaseste in orice lucru vechi si doar cand incepem sa apreciem incarcatura istorica incepem sa ne apropiem de valoarea acestora.

Lucru valabil si in cazul subiectului acestui topic. Intradevar exista probabil cotatii materiale ale acestor obiecte dar pretul real (cel de suflet) difera de la om la om in functie de perceptia acestuia asupra istoriei.

ps: multumesc tuturor pentru primirea calda si felicitari initiatorului acestui site
narcisp
**
**

Mesajde Adminus Maximus » 06 Oct 2006, 16:34

Un tichet de zahar din 1956 nefolosit:
Fisiere atasate
Tichet-Zahar.jpg
Tichet-Zahar.jpg (47.55 KiB) Vizualizat de 9524 ori
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde narcisp » 06 Oct 2006, 16:40

SUUUUUUUPER !!!!

Tot respectul cuvenit !!! Aldor esti "tatic" in privinta asta daca-mi permiti expresia.
Omul ala saracul ori si-a dat duhul inainte sa se "bucure" de zahar ori l-a ratacit ca nu-mi pot imagina altfel. imi aduc aminte din povestirile parintilor si bunicilor de greutatea cu care procurai produsele alimentare de baza.

sau ar mai fi ipoteza ca omul era diabetic si nu avea nevoie de zahaer :D (putin probabil)

asaca dragi forumisti ... prin aceasta imagine sper sa intelegeti valoarea inestimabila a acestor vestigii
narcisp
**
**

Mesajde banivechi » 06 Oct 2006, 16:50

Notgeldurile din matase sint destul de valoroase, am vazut si cu 20 euro si peste. Cele din hirtie, insa...cu un euro bucata sint scumpe. Exista cataloage pentru ele, dar costa in jur de 30-40 euro.
Se pare ca multe tipuri de notgelduri au fost "fantasy issues" adica au fost tiparite cu date de expirare a valabiliatii depasite si chiar cu nume de localitati inexistente, doar pentru colectionari. Fiind foarte frumoase, si avind o valoare aproape egala cu zero, multa lume si-a permis sa le colectioneze... Aproape n-am fost la un flohmarkt (talcioc) in Germania fara sa vad gramezi de ele.
Pe mine m-au atras monedele de necesitate, dar n-am reusit sa string decit vreo 40-50.
:lol: M-au costat cataloagele pentru ele mai mult decit monedele...
banivechi

Mesajde Adminus Maximus » 06 Oct 2006, 17:03

Si pe mine m-au atras monedele si bancnotele de necesitate, din pacate monede nu prea am, dar bancnote am cateva. Preferatele mele si in acelasi timp 'piesele de rezistenta' consider ca sunt guldenii de Timisoara.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde banivechi » 06 Oct 2006, 17:22

Tichetele de zahar spune mama mea au disparut in 1956 (e anul cind a venit ea in Timisoara), si au ramas doar cele de piine, pina prin 1957. Zaharul si uleiul erau in continuare rationalizate, dar se dadeau la fabrica, pe baza unor liste. De aceea o fi ramas tichetele de zahar nefolosite...
Cit despre tichetele de masa actuale, ele pot fi asimilate jetoanelor, nu bancnotelor. Ca si jetoanele, au circulatie strict limitata, si in plus sint emise de firme private (ca o paranteza, au fost jetoane de cazino in Romania interbelica acceptate local si ca monede, dat fiind garantarea preschimbarii lor oricind in bani de catre cazino -la Sinaia si Constanta). Emisia de bancnote e apanajul Bancii Nationale. Mai sint si BCF-urile (bonurile de carburanti), banii "de vapor" (vezi bonurile de pe Motonava Transilvania), etc.
banivechi

Urmatorul

Inapoi la Discutii - bancnote