Notgelduri pe placaj si pe matase

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde sorin70 » 07 Oct 2006, 16:44

Intradevar suma este ridicol de mica pentru 1947.
Salariile erau deja de ordinul 1-5 milioane.
Parerea mea este ca sumele sunt in mii lei.
Formularele au fost tiparite probabil anterior si nu s-a prevazut hiperinflatia
Vedeti ca taxa de timbru este 200 de lei iar in 1947 nu mai exista de mult moneda de 200 de lei , cea mai mica fiind de 500 lei 1946.
Ma mai pune pe ganduri si punctul final de la fiecare suma, punct folosit si pentru despartirea miilor.
sorin70

Mesajde banivechi » 07 Oct 2006, 17:16

sorin70 scrie:Intradevar suma este ridicol de mica pentru 1947.
Salariile erau deja de ordinul 1-5 milioane.
Parerea mea este ca sumele sunt in mii lei.
Formularele au fost tiparite probabil anterior si nu s-a prevazut hiperinflatia
Vedeti ca taxa de timbru este 200 de lei iar in 1947 nu mai exista de mult moneda de 200 de lei , cea mai mica fiind de 500 lei 1946.
Ma mai pune pe ganduri si punctul final de la fiecare suma, punct folosit si pentru despartirea miilor.

Nu cred ca formularele erau pretiparite, fiindca emisiunea de actiuni nu putea apare decit ca efect al inflatiei, iar data de pe chitanta nu e batuta la masina.
Va aduceti aminte de anii '90 cind desi salariile erau deja de ordinul sutelor de mii, pentru un timbru fiscal inca se cereau 1, 5, 10 lei?
In "Sistemul banesc al leului" vol III, pag 63 e citat ministrul de finante de atunci:
["cu o actiune Resita nu se pot cumpara nici doua oua; trebuiesc trei actiuni Mica ca sa platim o cursa cu taximetrul; cu zece actiuni Letea abia se poate cumpara o gisca".
O propunere antiinflationista (destul de fantezista dupa parerea lui Kiritescu) a fost simplificarea formalitatilor de vinzare a actiunilor intre cetatenii romani - vinzarea si transferul actiunilor societatilor anonime nemaifiind supuse nici unei autorizatii sau vize prealabile din partea unei autoritati de stat -, precum si impozitul de 8% care se percepea la asemenea vinzari, la 2%. Proiectul propus a devenit in decembrie 1946 legea pentru stabilirea regimului de vinzare al actiunilor societatilor pe actiuni.]
Asadar pare foarte plauzibil ca hotarirea unor noi emisii de actiuni sa apara imediat dupa promulgarea acestei legi, cu atit mai credibil cu cit si chitanta respectiva e datata doar o luna mai tirziu. Probabil ca se mergea pe ideea "cite putin, dar de la multi", asa cum a fost si sloganul "dati un leu pentru Ateneu"...
"
banivechi

Mesajde narcisp » 09 Oct 2006, 14:56

AM DESCHIS UN NOU TOPIC
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... =4625#4625
cine are chef sa se certe pe tema asta ?!?!?
:D

:twisted:

:wink:
narcisp
**
**

Mesajde banivechi » 09 Oct 2006, 15:04

Si ce legatura are cu topicul asta? :?:
banivechi

Mesajde narcisp » 09 Oct 2006, 15:18

scuze banivechi

mea culpa

am vrut sa trezesc interesul vazand ca topicul asta este destul de activ

recunosc: meschin din partea mea

promit ca nu o sa se mai repete

inca odata scuze
narcisp
**
**

Mesajde bejan » 10 Oct 2006, 20:37

Tocmai am achizitionat cateva notgeld-uri.
Le-am pus pe site: http://www.vechituri.as.ro/notgeld.htm
bejan

Anterior

Inapoi la Discutii - bancnote