Notgelduri pe placaj si pe matase

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde banivechi » 06 Oct 2006, 17:26

Aldor scrie:Si pe mine m-au atras monedele si bancnotele de necesitate, din pacate monede nu prea am, dar bancnote am cateva. Preferatele mele si in acelasi timp 'piesele de rezistenta' consider ca sunt guldenii de Timisoara.

Bine ca n-ati zis ca de Arad, fiindca am vazut in vara asta niste falsuri asa frumoase...
banivechi

Mesajde narcisp » 06 Oct 2006, 17:36

Sunt de acord cu aceste afirmatii, banivechi si am bagat la cap argumentele...
dar totusi ... exista mici mari diferente care ma pun pe ganduri
Ca si Tichetul de Zahar, bonurile de masa au o serie, un numar, elemente de siguranta...
Ma pune pe ganduri pentru ca am senzatia ca ar trebui sa fie o categorie de sine statatoare.

cat despre apanajul BNR am rugamintea sa mi se permita sa aduc un mic argument potrivnic.

Baterea de moneda in istoria sa de atatia mii de ani a cunoscut diversi emitenti si reguli.
sa nu uitam de "Trapeziti", parintii banilor sub forma de moneda sau de istoria ciudata a aparitiei bancnotelor. Ele au aparut ca niste certificate de depozit eliberate de diverse case de economii, banci sau persoane specializate in tranzactionare. Ulterior s-a realizat faptul ca numarul emitentilor de mondea influentau negativ bunastarea generala a populatiei si prin urmare s-a recurs la centralizare.

PS: felicitari pentru www.banivechi.home.ro
cu ajutorul acestui site mi-am dat seama ca detineam un Kreitar destul de frumusel :)
narcisp
**
**

Mesajde banivechi » 06 Oct 2006, 18:37

narcisp scrie:Sunt de acord cu aceste afirmatii, banivechi si am bagat la cap argumentele...
dar totusi ... exista mici mari diferente care ma pun pe ganduri
Ca si Tichetul de Zahar, bonurile de masa au o serie, un numar, elemente de siguranta...
Ma pune pe ganduri pentru ca am senzatia ca ar trebui sa fie o categorie de sine statatoare.

cat despre apanajul BNR am rugamintea sa mi se permita sa aduc un mic argument potrivnic.

Baterea de moneda in istoria sa de atatia mii de ani a cunoscut diversi emitenti si reguli.
sa nu uitam de "Trapeziti", parintii banilor sub forma de moneda sau de istoria ciudata a aparitiei bancnotelor. Ele au aparut ca niste certificate de depozit eliberate de diverse case de economii, banci sau persoane specializate in tranzactionare. Ulterior s-a realizat faptul ca numarul emitentilor de mondea influentau negativ bunastarea generala a populatiei si prin urmare s-a recurs la centralizare.

PS: felicitari pentru www.banivechi.home.ro
cu ajutorul acestui site mi-am dat seama ca detineam un Kreitar destul de frumusel :)

Bonurile de masa nu au aparut acum mii de ani ca sa nu ne pese cine le emite si sa le consideram bani. Ar mai fi o diferenta intre bonuri si bancnote: ACOPERIREA. Nimeni nu garanteaza ca bonurile au acoperire... asa cum am aflat-o pe pielea noastra in anii '80...
Alte deosebiri majore sint acelea ca bonurile sint de unica folosinta, si au un termen de valabilitate bine determinat inca din momentul emiterii. Ar mai fi si deosebirea ca bonurile nu sint impozabile...
banivechi

Mesajde narcisp » 06 Oct 2006, 18:55

OK ! in regula .. am spus ca sunt de acord cu ideea ca bonurile sunt diferite de bancnote.
dar nu sunt totusi de acord cu ideia de "jeton"

Aceste bonuri sunt intradevar niste strutocamile care merita sa fie tratate aparte. poate ca peste ani si ani aceste "notgelduri" ale noastre bor fi tratate asa cum sunt in prezent tratate cele din perioada interbelica

In nici un caz nu vreau sa le asociez bancnotelor, dar nici nu vreau totusi sa le asociez jetoanelor

oricum asta tine si de modul de perceptie al fiecaruia si de cultura fiecaruia
in ceea ce priveste cultura, eu unul zic jos palaria, nu ma pot cu membrii marcanti ai acestui forum. sunt un biet neghiob care abia acum a sesizat licarul misterios al acestor obiecte
narcisp
**
**

Mesajde banivechi » 06 Oct 2006, 19:17

narcisp scrie:
In nici un caz nu vreau sa le asociez bancnotelor, dar nici nu vreau totusi sa le asociez jetoanelor

Daca facem comparatia de exemplu intre jetoanele de cantina studenteasca, si cartelele de cantina, vedem ca amindoua au aceeasi intrebuintare. Diferenta e ca bonurile sau cartelele se intrebuinteaza o singura data, iar jetoanele se reintorc in circuit.
banivechi

Mesajde narcisp » 06 Oct 2006, 19:33

Mda ...
Decimat putin cate putin cu o droaie de argumente
Ma inclin si recunosc diferenta de clasa
Ideea principala pentru mine ramane aceea ca inclusiv bonurile din prezent au totusi o valoare neapreciata de multi dintre "colectionarii novici" si cand spun cei novici ma refer la cei de teapa mea. Nici eu nu am realizat de la bun inceput valoarea lor dar acum sper sa fi apucat pe un drum mai bun.
narcisp
**
**

Mesajde consult » 06 Oct 2006, 20:56

Ma bucura discutia din acest topic, deoarece si eu colectoinez tichete pentru produse - alimentare sau de alt gen - inclusib bonuri de masa contemporane. Ca urmare, daca narcisp sau alt forumist este dornic de ceva schimburi, macar de experienta, sunt mai mult decat interesat.

Ca tot a venit vorba de faptul ca bonurile de masa sunt in esenta niste jetoane (definitie cu care sunt de acrod - de altfel pasiunea pentru jetoane m-a impins in directia asta), va anexez si eu imaginea unui "bon de masa" mai vechi.
Fisiere atasate
restaurant a.JPG
restaurant a.JPG (90.74 KiB) Vizualizat de 10161 ori
consult

Mesajde consult » 06 Oct 2006, 20:57

Si reversul...
Fisiere atasate
restaurant b.JPG
restaurant b.JPG (65.57 KiB) Vizualizat de 10160 ori
consult

Mesajde banivechi » 06 Oct 2006, 21:27

Misto tichetul! Are cumva o inscriptie in timbru sec? Parca asa se vede...
banivechi

Mesajde bejan » 06 Oct 2006, 21:46

Fluturasi publicitari care imita bancnotele mai are cineva?
Eu am 3 bucati diferite (1930-1940).
PS: celelalte pe site-ul meu la rubrica diverse.
Fisiere atasate
flutpublicitar.jpg
flutpublicitar.jpg (32.85 KiB) Vizualizat de 10151 ori
Ultima oara modificat de bejan pe 06 Oct 2006, 22:03, modificat 1 data in total.
bejan

Mesajde consult » 06 Oct 2006, 21:51

Ma faceti gelos cu privire la fluturasii publicitari... Mai ca-mi vine sa va fac o oferta pe care sa n-o puteti refuza. :D

Referitor la intrebarea de la banivechi: nu este scris nimic in timbru sec. Umbrele care se vad pe avers provin de la imprimarea textului de pe revers, care a provocat un mic relief negativ in cartonul cartelei.
consult

Mesajde Adminus Maximus » 06 Oct 2006, 22:46

Nu se prea potriveste aici... dar ca o chestie interesanta atasez o imagine cu inca o piesa din colectie. Este o chitanta de mana data pentru un imprumut de 10 forinti, datata 10 ian. 1767, semnata in Simleul Silvaniei.
Fisiere atasate
chitanta-10forint.jpg
chitanta-10forint.jpg (50.91 KiB) Vizualizat de 10140 ori
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Adminus Maximus » 07 Oct 2006, 14:08

Inca o piesa care nu se prea potriveste aici, dar s-ar putea sa va para interesanta, daca ati zis ca lucrati la o banca. Este vorba de o adeverinta de la Banca Romaneasca din 1947.
Cred ca mai toti avem piese din astea in colectie care nu prea mai tinem minte de unde le avem, cum au ajuns la noi, si nici nu prea intra in domeniul nostru principal de interes, dar ni se par cat-decat de interesante, asa ca le-am pastrat.
Fisiere atasate
AdeverintaBancaRomaneasca1947.jpg
AdeverintaBancaRomaneasca1947.jpg (45.83 KiB) Vizualizat de 10115 ori
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde banivechi » 07 Oct 2006, 14:29

Aldor scrie:Inca o piesa care nu se prea potriveste aici, dar s-ar putea sa va para interesanta, daca ati zis ca lucrati la o banca. Este vorba de o adeverinta de la Banca Romaneasca din 1947.
Cred ca mai toti avem piese din astea in colectie care nu prea mai tinem minte de unde le avem, cum au ajuns la noi, si nici nu prea intra in domeniul nostru principal de interes, dar ni se par cat-decat de interesante, asa ca le-am pastrat.

:lol: In decembrie 1946, cursul oficial era de 61.300 lei pentru un franc elvetian (in martie '47 urcase la peste 90.000!). Se pare ca respectivul a investit marea suma de 1 franc (o moneda de 5 g. de argint) in actiuni! :D . Oricum bine a facut, fiindca peste un an urma nationalizarea...
banivechi

Mesajde Adminus Maximus » 07 Oct 2006, 14:45

Atat si-o fi permis.. Ca era doar un simplu Ing. Dr. .. :mrgreen:
Adminus Maximus
Site Admin

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - bancnote