Articol despre un colectionar

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde cartelcoserv » 07 Apr 2012, 13:21

Primii 5 colectionari de bancnote din Romania in nici un caz nu isi etaleaza colectia (garantat).
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
cartelcoserv

Mesajde bach08 » 07 Apr 2012, 14:06

@ttonny: unii dintre partenerii mei din straintate m-a intrebat, dupa ce a facut o tranzactie cu un plic cu mai multe piese cu dvs, daca toti in Romania gradam piese ca fiind UNC cand sunt indoite de mai multe ori, sau daca negustorii romani nu au aflat ca inca din 1950, in straintate, se mentioneaza ca bancnote au pe ele scoch (=rupturi), si nu in ultimul rand, daca bancnota e rupta in 2 si e lipita cu scoch, cele doua bucati nu sunt F, nici impreuna si nici separat, ci intra la G sau Poor...
@@ ttonny: tot cu lauda, nu stiu daca top 5, dar nr. 1 nu sunteti, asta e sigur. Am vazut speturi COMPLETE de specimene la ipotecare(inclusiv 500 lei), atat specimene cat si de circulatie etc. Si nu uitati ca Romania nu e mare branza pe piata europeana, ciupiti o piesa de 100-200 euro, dar nu se compara cu USA, Anglia, Franta, Germania, Luxembourg, de Rusia sau Italia veche nu mai vorbesc.
bach08

Mesajde ttonyy1982 » 07 Apr 2012, 15:53

iason scrie:Eu nu am avut treaba cu dansul si cum am zis mai sus nu-l cunosc.Am mai pus intrebarea la colegi si o mai pun direct la dansul daca a intrat in discutii.
Cu ce criteriu va clasati la primi 5 colectionari de bancnote romanesti?Si daca ati precizat si un numar,inseamna ca i stiti pe cei 5, sau?

Va multumesc pentru intrebare, Stimate Domn, si de asemeni pentru decenta de care ati dat dovada in mesajele Dvs. Eu colectionez bancnota romaneasca de la 1877 pana in prezent, si specimenele aferente acestor bancnote. Colectionez dupa data,semnatura si filigran. Printre altele pot detalia urmatoarele:
20 lei tip 1 - detin 14 din 32bc
20 lei tip 2 - detin21 din 24 bc
20 lei tip 3 - detin 29 din 32bc la care se adauga si 20 lei 1939 verde nespecimen.
100 lei tip 1 - 17 din 39 bc
100 lei tip 2 - imi mai lipsesc -Mai 1910, Martie 1912, 1915, Ianuarie 1927 si 31.Ian. 1929
500 lei 1924-1938 - imi mai lipseste Octombrie 1931 - celelalte tipuri exista toate
1000lei tip 1 = niciuna
1000 LEI 1910-1934 - am in colectie 17 piese din 31
Biletele sunt toate cu exceptia celor cu supratipar. Ar mai fi de adaugat 5 lei 1938 si 1940.
Restul pieselor sunt toate.

Eu nu am spus ca sunt pe locul 1 sau 5, dar pot spune ca sunt in primii 5 din colectionarii activi. Atentie, ma refer doar la partea de bancnota romaneasca.
ttonyy1982
*
*

Mesajde ovidiu^ » 07 Apr 2012, 16:22

Ne spuneti si noua care sunt cei ramasi ? Cei 4 din top five in afara de d-vs?
A inca o intrebare, era un comment si pe site-ul unde era articolul legat de colectia d-vs, legat de descrierea bancnotelor pe care le vindeti... Va intreb pt ca si eu am cumparat de la d-vs niste bancnote descrise UNC dar care NU ERAU UNC !!!!! Cum ne explicati ca unul dintre cei mai mari colectionari de bancnota din Romania, printre primii 5, nu este in stare sa identifice un UNC de un XF sau de un VF ? Si va rog nu imi raspundeti ca asemenea inconveniente le rezolvati primind inapoi bancnotele, raspundeti-mi cum de in atatea cazuri nu sunteti in stare sa descrieti corect o bancnota !!!! Multumesc !
ovidiu^

Mesajde ttonyy1982 » 07 Apr 2012, 16:30

ovidiu^ scrie:Ne spuneti si noua care sunt cei ramasi ? Cei 4 din top five in afara de d-vs?
A inca o intrebare, era un comment si pe site-ul unde era articolul legat de colectia d-vs, legat de descrierea bancnotelor pe care le vindeti... Va intreb pt ca si eu am cumparat de la d-vs niste bancnote descrise UNC dar care NU ERAU UNC !!!!! Cum ne explicati ca unul dintre cei mai mari colectionari de bancnota din Romania, printre primii 5, nu este in stare sa identifice un UNC de un XF sau de un VF ? Si va rog nu imi raspundeti ca asemenea inconveniente le rezolvati primind inapoi bancnotele, raspundeti-mi cum de in atatea cazuri nu sunteti in stare sa descrieti corect o bancnota !!!! Multumesc !

Stimate Domn, nu v-as fi dat niciodata o piesa vf,sau xf ca fiind UNC. Totusi, daca ati constatat ca nu coincide descrierii, de ce nu m-ati contactat? De ce nu ma contactati acum telefonic sa discutam? Cand ati achizitionat de la mine?
ttonyy1982
*
*

Re: Articol despre un colectionar

Mesajde ionanator » 06 Mar 2017, 10:51

Domnilor,

De ce sunteți toți asa serios. Uitați eu pot spune cu siguranța ca sunt numeralorul 1 colecționar de bancnote romanești din strainate hahaha finca puțin colecționeza bancnota romanești, in afara României. Si pana la urma ce conteaza, suntem toți pasionați de aceast subiect. De ce nu ne putem ajuta uni pe alți?
ionanator
**
**

Anterior

Inapoi la Discutii - bancnote