1 Leu Armata Rosie ???

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

1 Leu Armata Rosie ???

Mesajde Adminus Maximus » 04 Iul 2005, 15:50

:?:
Cine e familiar cat-decat cu emisiunile Armata Rosie din 1944 din alte tari stie probabil ca la toti a existat si valoarea nominala "1". Deci daca ne gandim logic ar fi trebuit sa existe si bancnota de 1 leu Armata Rosie. Dupa cum nu s-a stiut nimic multa vreme nici despre bancnota de 5000 lei Armata Rosie s-ar putea intampla ca situatia sa fie oarecum similara si cu o eventuala bancnota de 1 leu Armata Rosie. Eu sunt convins ca aceasta bancnota a existat cel putin in faza de proiect, poate au renuntat pana la urma s-o tipareasca... sau s-o introduca in circulatie... cine stie.

:arrow: Astept si alte pareri la acest subiect.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde sorin70 » 04 Iul 2005, 20:41

Parerea mea este ca nu a existat bancnota de 1 leu.
In conditiile in care raportul de schimb era de 1 leu Armata Rosie = 5 lei BNR in 1944, dar si acesta era fortat in favoarea leului sovietic , nu vad logica o bancnota de 2-3 lei in momentul in care in Romania circulau monede de 100 lei din metal comun iar cea mai mica bancnota de necesitate , emisa de Ministerul de Finante in 1945 , era de 20 lei.
Scopul leilor sovietici era de spoliere si nu de fluidizare a circulatiei.

Ca divagatie, eu nu am vazut nici utilitatea bancnotei de 1 leu nou ( 0.3 USD sau 0.28 EUR ).
Vor invata din greselile comunistilor care au emis bancnote de 1 si 3 lei in 1966 pe care le-au inlocuit in acelasi an cu monede.
sorin70

Mesajde Bogdan R » 04 Iul 2005, 23:28

Un distins colectionar din Bucuresti, foarte foarte bine informat despre tot ceea ce inseamna numismatica romaneasca, mi-a spus intr-o discutie avuta acum vreo 2 ani ca a vazut , tineti-va bine, mai multe tipuri diferite ale bancnote de 1 leu CAR. Partea proasta este ca acestea erau "facaturi" ale unui colectionar cu dare de mana , care a reusit sa tipareasca respectivele "bancnote" la niste standarde tehnice care rivalizeaza cu cele ale unei bancnote adevarate.
Deci mare atentie: daca vor apare la vanzare ,sunt din lotul respectiv, nu sunt autentice.
In 1944 cea mai mica valoare emisa a fost cea de 5 lei.
SIGUR SI GARANTAT !!!
Bogdan R

Mesajde Mihai » 05 Iul 2005, 09:00

Cred ca nu au existat. Nu am vazut niciodata si nici nu am auzit pe cineva sa spuna ca a vazut sau avut asa ceva. Poate in faza de proiect a existat, dar aici vine justificarea logica a lui sorin70. "Eliberatorii" venisera sa fure tot ce se putea si era mult mai usor cu niste bancnote cu valoarea (impusa) cat mai mare. Am citit intr-o lucrare despre efectul introducerii acestor bani de ocupatie asupra economiei romanesti si era acolo argumentat cu cifre si calcule seci ca au adus o gaura tot atat de mare efortul de razboi de pana atunci dar intr-un timp mult, mult mai mic. Si cine are timp sa studieze sau sa analizeze niste date va constata ca asa este, din pacate...Exista consemnate rate leu/dolar (chiar si pentru bursa neagra), leu/lira, evoluatia ratei inflatiei etc. Pana atunci se mai incercase realizarea unei minime acoperiri in metal pretios a monedei... Bancnota de 5.000 lei-sovietici era practic cea mai mare in circulatie in acel moment - septembrie-octombrie 1944. Emisiunile monetare ulterioare nu fac decat sa confirme presiunea inflationista creata de circulatia acestor bancnote (ce-i drept acum foarte cautate pentru colecti... :D ).
Dar cred ca m-am indepartat de subiect...
Mihai

Mesajde Adminus Maximus » 05 Iul 2005, 11:18

Eu raman totusi la parerea mea ca bancnota de 1 leu Armata Rosie a existat cel putin in faza de proiect. Despre bancnota de 5000 lei A.R. nu s-a stiut nimic pana prin anii '70. Chiar as fi curios cate exemplare exista din aceasta piesa in colectiile particulare. Eu nu am vazut-o niciodata, si nici pe cea de 1000 lei. Din auzite ar fi vreo 4-5 exemplare... Dar nu stiu nimic concret.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Bogdan R » 05 Iul 2005, 12:16

"Bancnotele " de 1 leu sunt tiparite la o tipografie adevarata! Pe hartie de bancnote!
Oare bancnota de 5000 lei nu are aceeasi origine? Mi se pare mult prea rara pt a fi fost tiparita in mod oficial. Pai pana si biletele hypotecare sunt mai frecvente! Nu e ciudat?
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
Bogdan R

Mesajde Adminus Maximus » 05 Iul 2005, 15:16

Facaturile de care zice Bogdan probabil ca au fost facute prin anii '90. Eu pana acum nu am auzit de ele. Dar imagini al unei bancnote de 5000 lei A.R. au fost oferite de un colectionar pt. a fi publicate prima data prin anii '70 daca bine tin minte. Pana atunci nu aparea nici in cataloage. Este oarecum de inteles ca nu prea se stie cate exemplare exista in colectii particulare. Si eu daca as avea o asemenea piesa, m-as gandi de 2 ori daca sa-i fac reclama.
Uitati de ex. si topicul: http://transylvanian-numismatics.com/phpBB/viewtopic.php?t=86
Nimeni n-a vrut sa se mandreasca, cu nici o raritate pe care o are in colectie... :roll:
Adminus Maximus
Site Admin

1 Leu CAR

Mesajde simaky » 10 Iul 2005, 19:55

din cate imi amintesc eu in MBR al lui Buzdugan este scris cu litere mici si precizat ca este cunoscut doar din literatura (L) >>>> ca ar exista bancnota de 1 Leu !!! ... deasemeni parca in unul din multele cataloage aparute dupa '89 era trecuta cu pret de amator si bancnota de 3 Lei CAR, iar din "povestile" unor colectionari mai batrani din Iasi se pare ca ar exista si o bancnota de 10.000 Lei CAR !!!!

... important de precizat este ca in Iasi exista 2 bancnote de 5.000 Lei CAR !!!!

>>>> dar ce e mai frumos si mai excitant pentru un colectionar decat sa descopere noi bancnote inca necatalogate !!!

drept exemplu este specimenul bancnotei de 20 Lei din 31 ianuarie 1929 !!!! ... o sa trimit scanul domnului Aldor pentru a fi expus pe site.

PS - cunoaste cineva macar un exemplar fara supratipar al bancnote de 5.000 Lei din 1931 ?????
simaky

Mesajde Adminus Maximus » 11 Iul 2005, 06:44

Interesante cele zise de d-l simaky...
5000 lei 1931 fara supratipar eu am vazut numai specimen.

Va mai dau un exemplu de bancnota care dupa literatura de specialitate nu ar trebui sa existe si totusi exista: 20 lei 28.04.1939, nu specimenul, bancnota de circulatie.

O sa atasez ceva mai tarziu si o poza la aceasta piesa, plus scanul trimis de d-l simaky, pt. ca de la calc. unde stau acum nu pot accesa sectiunea de uploaduri.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Mihai » 11 Iul 2005, 09:49

Pentru dl simaky

Da, am vazut bancnota de 5000 lei 1931 fara supratipar. Din pacate nu am avut pe loc banii sa o achizitionez, iar mai tarziu persoana care o detinea nu a mai fost de gasit. :cry: Cateva minute am admirat-o si nu parea contrafacere. Avea filigran, tot ceea ce trebuie. Deci, mai exista prin tara si asa ceva...
Mihai

Mesajde Adminus Maximus » 11 Iul 2005, 18:26

Imaginile:

Imagine

Imagine
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde sorin70 » 12 Iul 2005, 21:20

Pentru D-l Simaky,

1. Bancnota de 20 lei 31 ian 1929 apare in catalogul Zimbrul Carpatin editiile 1997 si 2005 si in catalogul de la Botosani la pozitia 282. De ce spuneti ca este necatalogata ?

2. In catalogul Zimbrul Carpatin apare si 20 lei 28 apr 1939 dar la categoria PROBE DE BANCNOTE.
Studiind seria bancnotei prezentate pe forum se pare ca a fost emisa si chiar intr-un tiraj considerabil.
Daca nu este un fals atunci este o descoperire remarcabila.
Mai exista totusi posibilitatea sa fi fost tiparita dar nepusa in circulatie.
Poate este cineva mai documentat care sa ne lamureasca
sorin70

Mesajde Adminus Maximus » 13 Iul 2005, 06:30

Despre bancnota de 20 lei 28 apr. 1939 stiam si eu de existenta specimenelor, apar si in cataloage. Exemplarul prezentat aici din pacate nu este in stare prea buna dupa cum se vede si in imagine, si provine din strainatate, a fost in colectia unui colectionar destul de cunoscut. Nu pare deloc a fi fals. Este singurul exemplar pe care l-am vazut pana acum, nici nu am mai auzit de la cineva sa fi avut/vazut asa ceva.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde simaky » 13 Iul 2005, 18:45

buna,
bancnota de 20 Lei din ianuarie 1929 este cunoscuta dar SPECIMENUL inca NU a fost catalogat !!! ...
simaky

Mesajde Adminus Maximus » 14 Iul 2005, 06:46

Un alt specimen care nu apare in catalogul World Paper Money: 5000 lei 28 sept. 1943.

Imagine
Adminus Maximus
Site Admin

Inapoi la Discutii - bancnote