Placheta 1913

Cautati o piesa anume? Adaugati aici un anunt!

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: Placheta 1913

Mesajde sorin70 » 08 Noi 2018, 14:49

Eu sunt inginer si afirmatia dv. m-a afectat.
In afirmatia dv.initiala v-ati referit la modul general la ingineri, ca la o categorie care nu prea si-ar avea locul in evaluarea numismatica, apoi reveniti si argumentati cu un caz particular
Un caz particular nu caracterizeaza o intreaga categorie. Asta am vrut sa spun.
Sunt ingineri care cunosc mai multa numismatica decat unii muzeografi sau experti atestati, dar iarasi nu trebuie sa generalizam.
sorin70

Re: Placheta 1913

Mesajde popoviciliza » 08 Noi 2018, 18:03

<<Dacă este cea la care mă gândesc eu (cea mai veche), atunci profesia de bază a celor de acolo este de inginer.>>

Îmi mențin afirmația, mai ales că nu are caracter general ci se referă la cazul conrect al celor care ca ingineri au devenit peste noapte evaluatori în cea mai veche casă de licitație de la noi din perioada contemporană.

Îmi pare rău că v-a afectat afirmația respectivă, dar ea reflectă o situație reală. Dacă însă veți cerceta și veți găsi un contra-argument valabil referitor la ceea ce am scris mai sus (nu cel că alții care au patalama sunt deprofesionalizați, că asta este o afirmație generalaă, bună între altele și la arhitecți) o să îmi cer scuze. Cazul particular este legat de experiența mea directă în ce privește partea cea mai importantă a obiectulșui de activitate (artele plastice), iar exemplificarea la care vă referiți completează observația făcută de către Cristian Ciuplea, a cărui experiență în ceea ce a afirmat nu o pot contesta, pentru că nu mă pricep la medalistică și faleristică:
<<In Romania mai cunosc o casa de licit., care desi mai veche, se pricepe si mai putin la medalistica si faleristica.
Aici se incurca ordinele cele mai comune romanesti, Steaua Romaniei cu Coroana Romaniei, iar atunci cand este prezentata monograma regelui, se vorbeste de efigie.
Posibil ca au niste colaboratori mai priceputi la arta plastica, dar la temele de mai sus fac economie.>>
Indiferent de subiectul de față și cum se va tranșa, aprecierea mea deosebită mea pentru dumneavoastră rămâne neschimbată.
Și nu are sens să vă spun câți ingineri competenți am cunoscut pentru că lista lor ar fi prea lungă, dar pot să vă spun că fără existența lor nu aș fi fost un profesionist realizat, pentru că arhitecții nu lucrează decât în echipe pluridiciplinare, iar produsul muncii lor este un rezultat colectiv.
popoviciliza

Anterior

Inapoi la Anunturi - cumparare