fisicuri

Aveti dubluri in colectie si doriti sa faceti un schimb? Adaugati aici un anunt!

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde ferdinand » 13 Ian 2013, 23:15

Domnule nicolae, de ce va suparati? Era o gluma nevinovata, precum cea pe care ati facut-o si dvs. cu dulapul si clima controlata. Iar replica mea nu este pentru dvs., ci pentru stimatii membri ai forumului care citesc topicul.

Ce parere aveti domnilor, cei care au cumparat aur in 2008 si l-au vandut in 2012 nu sunt si ei niste nenorociti de speculanti?! Cumpara metal si-l vand in aceeasi forma, fara sa-i aduca nimic in plus.

Cand iei niste moneda batute in cine stie cate zeci/sute de mii sau milioane de exemplare de la banca si le oferi celor interesati 3-4 ani mai tarziu nu mi se pare ca faci specula. Chiar dvs. spuneati ca se afla inca in circulatie. Atunci de ce le-ati face un serviciu celor care le vand la suprapret aducandu-le profit?! Mergeti la banca si faceti ce-au facut si "speculantii".
ferdinand

Mesajde danutz » 14 Ian 2013, 00:14

ferdinand scrie:Domnule nicolae, de ce va suparati? Era o gluma nevinovata, precum cea pe care ati facut-o si dvs. cu dulapul si clima controlata. Iar replica mea nu este pentru dvs., ci pentru stimatii membri ai forumului care citesc topicul.

Ce parere aveti domnilor, cei care au cumparat aur in 2008 si l-au vandut in 2012 nu sunt si ei niste nenorociti de speculanti?! Cumpara metal si-l vand in aceeasi forma, fara sa-i aduca nimic in plus.

Cand iei niste moneda batute in cine stie cate zeci/sute de mii sau milioane de exemplare de la banca si le oferi celor interesati 3-4 ani mai tarziu nu mi se pare ca faci specula. Chiar dvs. spuneati ca se afla inca in circulatie. Atunci de ce le-ati face un serviciu celor care le vand la suprapret aducandu-le profit?! Mergeti la banca si faceti ce-au facut si "speculantii".

o spune persoana care vinde fisicuri de 10 bani din 2012 care le iei inca de la banca cu 19 lei + taxe
danutz

Mesajde nicolae » 14 Ian 2013, 00:33

ferdinand scrie:Domnule nicolae, de ce va suparati? Era o gluma nevinovata, precum cea pe care ati facut-o si dvs. cu dulapul si clima controlata. Iar replica mea nu este pentru dvs., ci pentru stimatii membri ai forumului care citesc topicul.

Daca era tot sub forma de gluma atunci imi retrag supararea :lol: , e destul de greu sa mai intelegi tonul pe care ti se vorbeste pe forum, imi pare rau ca am sarit asa.

Asadar am facut topicul colegului praf; sa ne intoarcem la subiect.Aurul si monedele aniversare n-au nici o legatura cu subiectul.Aurul isi face singur pretul iar monedele aniversare sunt in tiraje mici, vorbim de cateva sute si e normal ca cererea sa depaseasca cu mult oferta.
Ceea ce vorbim noi aici este vorba de un comert virtual de monede comune luate pe un pret si comercializate( folosesc un termen de bun simt avand in vedere ca un comert legal prevede mai mult decat schimbul unor marfuri pe o anumita suma de bani) apoi pe o suma mai mare.

Probabil unii vor spune:" Ce-i veni astuia s-o faca pe moralistul sau cel freaca pe el ce fac altii?" dar problema este mult mai profunda sau adanca decat credeti.
Sa va zugravesc un tablou, toti dintre voi deschideti siteurile de vanzari de profil si nu de putine ori ramaneti socati de unele preturi extrem de nerealiste si va intrebati de ce ....., o sa incerc sa va raspund din ceea ce am constat eu:hmm cum sa-mi aleg cuvintele sa nu para ca o fac cu rea intentie.., am s-o spun pe sleau
Multi care activeaza in acest domeniu isi pun la vanzare gioarse sub forma de XF sau aUNC la preturi de catalog(in ideea in care au experienta in a grada corect o moneda), ulterior cineva se hotaraste sa-si vanda moneda si cauta sa-si formeze o idee asupra pretului, vede alta moneda intr-o stare mai proasta ca a lui afisata ca UNC si-si da seama ca moneda lui de fapt este inca calda de la batere si de aici restul il vedem in pret.

O alta situatie o vedem in cumpararea fisicurilor: acestea stau in raft 4 ani, ulterior sunt vandute de 4 pana la 10 ori valoarea nominala si binenteles de cine sunt cumparate........tot de speculanti care-si vor profitul pe ele si sunt vandute en detail pe piata, in final daca Nicolae vrea sa-si completeze colectia cu o moneda de 1 ban 2006 UNC va trebui sa plateasca cel putin 1 euro pe ea, asta daca si-o doreste mult, nu? ca pe asta se bazeaza " comerciantii" pe cerere......
nicolae
**
**

Mesajde ferdinand » 14 Ian 2013, 01:06

danutz scrie:o spune persoana care vinde fisicuri de 10 bani din 2012 care le iei inca de la banca cu 19 lei + taxe

Vai, domnule danutz, iar v-ati schimbat contul pe okazii?
In cazul in care nu sunteti dintr-un oras in care sa aveti o sucursala BNR care lucreaza cu publicul platiti 40-100 de lei pe doua bilete de tren si mergeti sa va luati fisicurile de la sursa, ca sa nu va para rau ca ati platit nu stiu cat. Va obliga cineva sa cumparati de la mine sau de la altii?

Domnule nicolae (scriu cu n mic pentru ca asa v-ati scris si dvs. nickul, sa nu va suparati), 1 euro pe 1 ban 2006 UNC e chiar putin. Cu 1 euro/bucata le-as vinde doar daca vorbim de cantitati ridicate, sincer o spun.1 si 5 bani 2006 vor ajunge precum 1 leu si 20 lei 1996, asta in scurta vreme.
ferdinand

Mesajde danutz » 14 Ian 2013, 01:23

ferdinand scrie:
danutz scrie:o spune persoana care vinde fisicuri de 10 bani din 2012 care le iei inca de la banca cu 19 lei + taxe

Vai, domnule danutz, iar v-ati schimbat contul pe okazii?
In cazul in care nu sunteti dintr-un oras in care sa aveti o sucursala BNR care lucreaza cu publicul platiti 40-100 de lei pe doua bilete de tren si mergeti sa va luati fisicurile de la sursa, ca sa nu va para rau ca ati platit nu stiu cat. Va obliga cineva sa cumparati de la mine sau de la altii?

pentru o persoana care nu a cumparat ninic de la mine niciodata si nici eu de la tine imi stii conturile de pe okazii bine
cat dspre cat ma costa sa cumpar de la BNR nu ma costa nimic in plus fata de nominalul normal
poate ai avea mai multi clienti daca ai avea preturi normale si nu ai fi nevoit sa faci reducere la reducere
danutz

Mesajde ferdinand » 14 Ian 2013, 01:28

S-ar putea sa fi cumparat, domnule.

Oricum, cand gasiti fisicuri de 1 si 5 bani 2006 sa ma anuntati. Chiar as vrea sa-mi fac un stoc de vreo suta de kg.
ferdinand

Mesajde danutz » 14 Ian 2013, 01:52

ferdinand scrie:S-ar putea sa fi cumparat, domnule.

Oricum, cand gasiti fisicuri de 1 si 5 bani 2006 sa ma anuntati. Chiar as vrea sa-mi fac un stoc de vreo suta de kg.

bine domnule Tudor
ce avanseaza discutia de la conturile care le am pe okazii la fisicuri din 2006
daca ma uit la tine a ajuns 50 bani 2010 vlaicu fisic (170 lei) mai scump decat 1 ban 2006 fisic(155 lei) deci fisicul de vlaicu e raritate
din punctul meu de vedere discutia e incheiata
danutz

Mesajde ferdinand » 14 Ian 2013, 02:01

Nu-mi amintesc sa fi pascut oile impreuna pe ruta Bucuresti-Ploiesti, deci ar fi cuviincios sa va adresati corespunzator.
Cat despre fisicuri, e clar ca n-am ce discuta cu dvs. V-ati fixat o idee si cu aia ramaneti. Nu inteleg insa de ce va deranjeaza atat de mult. V-am stricat afacerile sau unde e problema?
ferdinand

:)

Mesajde LupsicaTudor » 14 Ian 2013, 12:37

Am inles ideea cu pretul lor mai ridicat , nu am spus nici initial ca e exagerat ci ca e un pret pe care nu il inteleg asta era tonalitate primului mesaj :) Multumesc pentru lamuriri
LupsicaTudor

Mesajde flavius_vg » 23 Mar 2013, 22:22

Si iata cum, sub masca unei mici polemici, dovediti ca, de fapt, nu sunteti decit, asa cum spunea cineva mai sus, niste SPECULANTI, care incearca sa-i jecmaneasca pe cei care nu au filiale BNR in localitatile lor. Ce sa le faci daca sunt de la tara si vor si ei sa faca o colectie? Jupuieste-i ca "E NISTE TARANI"
Spor la vinzare "colectionarilor".
flavius_vg

Mesajde ferdinand » 23 Mar 2013, 22:33

flavius_vg scrie:Si iata cum, sub masca unei mici polemici, dovediti ca, de fapt, nu sunteti decit, asa cum spunea cineva mai sus, niste SPECULANTI, care incearca sa-i jecmaneasca pe cei care nu au filiale BNR in localitatile lor. Ce sa le faci daca sunt de la tara si vor si ei sa faca o colectie? Jupuieste-i ca "E NISTE TARANI"
Spor la vinzare "colectionarilor".

Poate nu stiati, dar aici nu suntem pe tarlaua taranilor. Poate domnul administrator sau domnii moderatori ar trebui sa inchida acest topic. Abia s-a facut liniste, dar incep sa apara agitatorii.
Regulament scrie:3. Aceasta comunitate se bazeaza pe intelegere si respect reciproc. Asadar nu este permis atacul la persoana si folosirea unui limbaj necivilizat, obscen, antisemit sau rasist. Sunt interzise injuriile, afirmatiile vulgare, ironia de prost gust si fara sens, sau orice mesaj care il poate afecta pe vreunul dintre membrii acestui forum. Chiar daca aveti dreptate într-o disputa, folositi un limbaj si o atitudine civilizata! Nu sunt permise amenintarile de nici un fel.
ferdinand

Mesajde flavius_vg » 23 Mar 2013, 22:45

Domnule Bibescu.
Chiar d.voastra va gasiti sa faceti pe ofensatul? Remarca mea era la modul general nu la cineva anume. Dar daca insistati .....
Atita timp cit la licitatiile pe care le aveti expuse pe un anume site, solicitati ca cel care cumpara sa plateasca si comisionul de vinzare, pe care conform regulilor site-ului trebuie sa-l plateasca vinzatorul, dati-mi voie sa va las tot la nivelul de SPECULANT si sa nu va ridic la cel de COMERCIANT. Un adevarat comerciant plateste un impozit, sau ca sa fiu pe intelesul d.voastra acel comision al site-ului.
Pentru exemplificare, dau doar un exemplu
http://www.okazii.ro/numismatica-bancno ... -a53278920

PS. Poate chiar ar fi bine sa se inchida topicul, pentru ca deja ati confirmat ce afirmasem mai sus.
flavius_vg

Mesajde ferdinand » 23 Mar 2013, 23:16

Daca va plictisiti teribil inseamna ca aveti timp sa va uitati la toate licitatiile mele si sa vedeti ca acea mentiune a cam disparut. E adevarat, n-am apucat sa modific toate licitatiile, dar o voi face. Insa atat timp cat regulamentul okazii nu a continut si nici nu contine o prevedere in acest sens...
Si pana la urma n-am inteles care e problema dvs. De ce nu ii urecheati pe cei care cumpara rosii din Turcia sau Siria si le vand pe tarabele din pietele romanesti? Aia nu-s speculanti?
In alta ordine de idei, de ce nu va cumparati un bilet de tren, mergeti intr-un oras in care exista o sucursala regionala a BNR si va luati cate fisicuri doriti dvs., fara batai de cap? Nici eu n-am posibilitatea sa achizitionez fisicuri in orasul meu, dar nu ma apuc sa ma lamentez in public pe tema asta.
ferdinand

Anterior

Inapoi la Schimburi