Ruble rusesti false

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Ruble rusesti false

Mesajde Bogdan R » 13 Iun 2008, 23:38

Un articol interesant:

http://www.romanialibera.ro/a127151/ave ... ruzov.html

Ultimul paragraf contine o informatie interesanta, pe care am pus-o in rosu.

Are cineva mai multe informatii?

''... autoritatile sovietice au pus la cale un sabotaj economic asupra Romaniei pe care Moruzov l-a dejucat magistral. Sovieticii ar fi planuit o criza economica pentru tara noastra, aruncand pe pe piata financiara romaneasca 12 milioane de ruble false. Moruzov a aflat de acest plan si a interceptat primul milion de ruble adus de rusi in Romania. Sovieticii s-au prins ca planul lor fusese dejucat si au stopat actiunea.''
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
Bogdan R

Mesajde stefan vasilita » 14 Iun 2008, 07:47

nu stiu ce impact ar fi avut rublele asupra economiei romanesti. dar am auzit ca au incercat sa aduca lei in tara( bancnotele de 1, 2, 5, 100 lei tiparite in 1917 la Petersburg)
si nu mai stiu unde am citit informatia dar in una dintre povestile pe care le-am auzit era vorba de un comunist infiltrat care a ajuns aici cu el 20000 lei in hartii de 2 lei.
stefan vasilita

Mesajde Bogdan R » 14 Iun 2008, 09:31

Deci era vorba de lei, nu de ruble ?

In alta ordine de idei, am auzit de la alti numismati ( deci e zvon, nu am o sursa citabila) ca acest Moruzov ar fi detinut printre altele, (si ca acum urmasii ar fi in proces cu statul, pentru retrocedare) o colectie de mari raritati numismatice (20 lei 1868 si 1870, galbenii jubiliari a lui Carol II etc). Poate ca nu era colectie, era mai degraba o acumulare monetara, cate 10 - 20 exemplare din fiecare moneda :shock:
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
Bogdan R

Mesajde Adminus Maximus » 14 Iun 2008, 12:06

Conform C.I. Baicoianu, la Petersburg au fost tiparite 17.900.000 lei in bilete de 1 leu, 24.980.000 lei in bilete de 2 lei, 19.250.000 lei in bilete de 5 lei (alfabetele 1/154) si 79.400.000 lei in bilete de 100 lei (alfabetele 1-31 A.P.). Pana la sfarsitul lui iunie 1917 deja s-a transportat la Iasi in trei transe o importanta cantitate de bancnote romanesti tiparite la Petersburg.
Din cauza evenimentelor din primavara anului 1917, operatiunea de imprimare a de biletelor BNR a trebuit mutata de la Petersburg la Moscova, unde la sfarsitul lunii august a fost achizitionata tipografia E. I. Peciughina, care dupa aceea a tiparit bancnote romanesti pana la sfarsitul anului 1917.
Dupa ce bolsevicii au preluat puterea in Rusia, tipografia BNR din Moscova a fost confiscata de noile autoritati. Biletele tiparite au reusit sa fie trimise totusi in tara, la fel si mai multe materiale tipografice, dar au ramas la Moscova toate utilajele. La fel, acolo au ramas si 4 lazi cu 7000 foi a 25 bilete cu valoarea nominala de 1 leu (toate complet imprimate si numerotate) si 40.000 foi cu cate 24 bilete de 2 lei pe coala (toate complet imprimate, numerotate si grifate - biletele de 1 leu care au ramas acolo erau negrifate).
Bilete tiparite in Rusia au circulat cativa ani dupa razboi, desi inca din vara anului 1918 a existat intentia ca sa fie retrase biletele cu valoarea nominala de 5 lei (alfabetele 1-154) si 100 lei (alfabetele 1-41 si literele A-F din alfabetul 42), iar sediile BNR au fost informate in acest sens, toate aceste bancnote fiind imprimate la Moscova.
La sfarsitul anului 1919 a fost trimisa o circulara catre toate sediile BNR din tara, conform careia toate bancnotele tiparite in Rusia sa fie retinute si expediate bancii centrale. Desi in octombrie 1921 BNR-ul a hotarat ca biletele de 5 si 100 lei imprimate la Moscoa sa fie retrase in termen de 3 luni, incepand cu 1 ian. 1922, termenul limita pentru biletele de 100 lei s-a prelungit ulterior, pana la 1 ian. 1926.
Una din motivele pentru retragerea acestor bilete a fost informatia primita in 1921 de la Siguranta Statului, conform careia bolsevicii au pus deja in circulatie bilete false BNR cu valorile nominale de 100 si 500 lei.

Deci rusilor nu le-a fost greu sa falsifice acele bilete BNR, avand la indemana toate utilajele, si materiale tipografice (coli, etc). Acestea sunt informatiile pe care le am eu. Deci n-a fost vorba de ruble false, ci de bilete romanesti tiparite in Rusia, cum a zis si stefan vasilita. Nu stiu insa cate bilete au ajuns, sau daca au ajuns in tara.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Alex » 14 Iun 2008, 13:56

Tot in 1917 au fost tiparite la Moscova si timbre cu Ferdinand dar care nu au mai fost emise probabil din aceleasi motive.

Imagine
Alex
moderator
moderator

Mesajde Mihai » 16 Iun 2008, 10:22

Am mai citit undeva despre afacerea asta cu rublele... Si de faptul de Moruzov ar fi oprit pentru "serviciul" lui o parte din ruble pentru a-si finanta niste operatiuni, lucru reprosat mai tarziu. Sper sa gasesc lucrarea, din pacate cred ca era imprumutata...
Mihai

Mesajde dimo13 » 17 Iun 2008, 13:29

Nu stiu cat de multe amanunte exista despre treaba cu rublele, in orice caz citisem ca Moruzov formase o retea de informatii in care erau implicati inclusiv pescari lipoveni, ba chiar organizase la Tulcea un magazin de articole pescaresti unde veneau furnizorii de informatii, astfel a aflat si de planul cu rublele.
Intr-adevar, se pare ca primul milion era bun si l-a interceptat cand sa intre in tara, ajungand in patrimoniul statului ulterior. Greu de spus daca Moruzov a pastrat ceva din el, avand in vedere ca in scurt timp a fost arestat si a urmat un proces lung (cauzele reale ale arestarii sunt mai degraba speculatii)...
dimo13

Mesajde amonra » 17 Iun 2008, 14:21

Moruzov a fost genial, mai ales ca nu avea pregatire in acest sens.
Era doar un rus lipovean care avea o problema cu bolsevicii.In acele vremuri, a jucat cartile magistral, mai ales pentru romani.
Pecunia non olet.
amonra

Mesajde Alex » 17 Iun 2008, 21:31

dimo13 scrie:Intr-adevar, se pare ca primul milion era bun si l-a interceptat cand sa intre in tara, ajungand in patrimoniul statului ulterior. Greu de spus daca Moruzov a pastrat ceva din el, avand in vedere ca in scurt timp a fost arestat si a urmat un proces lung (cauzele reale ale arestarii sunt mai degraba speculatii)...

Cand s-au intamplat toate astea, in vara/toamna lui 1940 de spuneti ca "in scurt timp [Moruzov] a fost arestat"? Moruzov a fost arestat in septembrie 1940 dupa abdicarea lui Carol al II-lea si a stat fara proces pana la 26/27 noiembrie cand a fost asasinat de legionari la Jilava.

Pe de alta parte, ma intreb de ce ar fi vrut rusii sa introduca ruble in Romania acelui an? Avand in vedere relatiile tensionate de atunci ma indoiesc ca rublele ar fi avut aceeasi utilitate ca alte valute.
Alex
moderator
moderator

Mesajde Alex » 17 Iun 2008, 21:33

amonra scrie:Moruzov a fost genial, mai ales ca nu avea pregatire in acest sens.
Era doar un rus lipovean care avea o problema cu bolsevicii.In acele vremuri, a jucat cartile magistral, mai ales pentru romani.

Am gasit un scurt articol despre activitatile lui Moruzov: Mihail Moruzov, parintele serviciilor secrete romane. In el este mentionat episodul cu rublele false dar pare sa se fi intamplat in timpul sau dupa Primul Razboi Mondial.
Alex
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 17 Iun 2008, 22:50

Aldor scrie:Una din motivele pentru retragerea acestor bilete a fost informatia primita in 1921 de la Siguranta Statului, conform careia bolsevicii au pus deja in circulatie bilete false BNR cu valorile nominale de 100 si 500 lei.

Dupa primirea informatiei de la Siguranta Statului, BNR a trimis o circulara confidentiala prin care atragea atentia functionarilor "sa fie vigilenti" cand vad in circulatie asemea bilete pentru a putea fi depistati distribuitorii lor. (arhiva BNR, fond Secretariat, dosar 23/1916, f. 89.)

Vad ca in rest peste tot se vorbeste de ruble. Deci pana la urma au fost ruble, lei, sau si ruble si lei?? Eventual in doua episoade separate?
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Alex » 17 Iun 2008, 23:36

Aldor scrie:Vad ca in rest peste tot se vorbeste de ruble. Deci pana la urma au fost ruble, lei, sau si ruble si lei?? Eventual in doua episoade separate?

Cine stie... Cred ca multe episoade din acea vreme vor ramane in ceata.
Alex
moderator
moderator

Mesajde dimo13 » 18 Iun 2008, 09:13

Alex scrie:Cand s-au intamplat toate astea, in vara/toamna lui 1940 de spuneti ca "in scurt timp [Moruzov] a fost arestat"? Moruzov a fost arestat in septembrie 1940 dupa abdicarea lui Carol al II-lea si a stat fara proces pana la 26/27 noiembrie cand a fost asasinat de legionari la Jilava.

Sigur ca nu era vorba de 1940, ci imediat dupa primul razboi, 1919 sau 1920, cand conducea Serviciul de Siguranta al Deltei (sau al Dobrogei, nu mai stiu exact denumirea).
dimo13

Mesajde Alex » 18 Iun 2008, 09:40

dimo13 scrie:Sigur ca nu era vorba de 1940, ci imediat dupa primul razboi, 1919 sau 1920, cand conducea Serviciul de Siguranta al Deltei (sau al Dobrogei, nu mai stiu exact denumirea).

Sa inteleg deci ca Moruzov a fost arestat si implicat intr-un lung proces imediat dupa primul razboi? Care au fost motivele, chiar si cele aparente? "Deturnare de fonduri"? ;)

dimo13 scrie:Intr-adevar, se pare ca primul milion era bun si l-a interceptat cand sa intre in tara, ajungand in patrimoniul statului ulterior. Greu de spus daca Moruzov a pastrat ceva din el, avand in vedere ca in scurt timp a fost arestat si a urmat un proces lung (cauzele reale ale arestarii sunt mai degraba speculatii)...
Alex
moderator
moderator

Mesajde amonra » 18 Iun 2008, 11:38

Din cate stiu eu, dosarele l-au terminat.
Avea un dosar pentru oricine, inclusiv pentru Antonescu ( nu stiu ce treaba urata ), asa ca atunci cand maresalul a putut, l-a terminat.
In plus, colaborator bun cu Carol, cand s-a schimbat regimul, de abia asteptau sa-l termine.
Cam cum e acum cu Securitatea si cu noua putere.
Pecunia non olet.
amonra

Urmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata