Articol despre un colectionar

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde Timis » 06 Apr 2012, 09:15

Ricky-bm scrie:Unde a aparaut acest comentariu, d-le Timis ?

Vedeti comentariile; :)
http://www.adevarul.ro/locale/piatra_ne ... 32793.html
Timis

Mesajde Ricky-bm » 06 Apr 2012, 09:24

Vad ca a primit doar comentarii de "lauda " :)

patitu2012-04-05 23:16:19
....,,felicitari" domnule Ioan Anton Mazareanu. alias => ttonyy1982, --> ttonyy,--> ioan31011975,-> florin135.......tepar pe ebay si okazii.ro. Ati ajuns cu deconturile la zi ?:) ATENTIE! colectionari

In loc sa ne multumeasca pt faptul ca-l facem cunoscut, vrea sa ne dea in judecata . Eu propun sa incheiem aceste comentarii la adresa lui, pt ca o sa creada ca suntem invidiosi pe colectia lui
http://www.okazii.ro/catalog?per_page=2 ... t=ricky-bm

Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
Ricky-bm

Mesajde capa » 06 Apr 2012, 10:48

Ricky-bm scrie:Unde a aparaut acest comentariu, d-le Timis ?

Foarte in josul paginii... de aici:

http://www.adevarul.ro/locale/piatra_ne ... ml#comment
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
capa

Mesajde Cacuci » 06 Apr 2012, 10:51

Care sunt bancontele romanesti tiparite in Germania nazista?
Cacuci

Mesajde sorin70 » 06 Apr 2012, 11:54

Din memorie pot spune ca o parte din cele de 2000 lei tip 1941-1945 s-au tiparit in Germania, caci tipografiile romanesti nu mai faceau fata iar tiparirea in Franta si Anglia nu mai era posibila in conditiile razboiului.
E o mentiune in Bancnotele Romaniei vol. 3, dar pentru informatia exacta trebuie sa citesc si apoi voi reveni.
sorin70

Mesajde radu_28 » 06 Apr 2012, 12:34

Timis scrie:Vezi comentarii articol;
,,Ioan Măzărianu2012-04-06 04:37:23
Domnilor de pe forumul acela, conform drepturilor mele si dupa materialele ce le am, o sa va dau in judecata pentru ca m-ati defaimat si din cauza acuzelor voastre nefondate am pierdut piese in valoare de 500 de euro. Pacat ca nu stiti sa apreciati adevaratele valori!!!"

Sa mori de ras :lol: :lol: :lol:
...a pierdut intr-o zi(de cand este postat articolul) 500€ :roll: :arhh:

Domnul in cauza va deschide actiune in instanta pentru ce?
Care va fi obiectul actiunii?
Defaimare si prejudicii de imagine? Sa fim seriosi...
S-au spus in acest topic lucruri defaimatoare la adresa distinsului colectionar? Cu ce a fost defaimat? Prin faptul ca unii colegi s-au indoit de clasarea d-lui colectionar intre primii 5 din tara?
Toata discutia de pana acum o putem considera un pamflet la aparitia dansului cu acel articol in ziar.
Aparand in acel articol, banuiesc nu intamplator, si-a asumat anumite “riscuri”, printre care si "riscul" de a se face un pamflet pe tema articolului. Pamflet care s-a facut aici pe forum. Acest pamflet se putea face foarte bine si printr-un articol intr-un ziar(poate chiar va aparea un articol pe aceasta tema) sau poate chiar la TV(nu-i timpul pierdut), sunt destule emisiuni specializate in acest sens.
Cu asta eu zic sa incheiem acest pamflet intrucat nu merita sa acordam o atentie mult prea mare articolului din presa, respectiv distinsului colectionar.
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
radu_28

Mesajde Ricky-bm » 06 Apr 2012, 12:37

Asta ziceam si eu mai sus, iar chestia cu judecata e ridicola, puerila, poate a vrut sa ne sperie dansul putin?

Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
Ricky-bm

Mesajde ronin » 06 Apr 2012, 13:20

Timis scrie:...a pierdut intr-o zi(de cand este postat articolul) 500€ :roll: :arhh:

Pai a pierdut 500 de euro pentru ca cine trebuia sa cumpere a citit forumul. :D Probabil ca de aici vine aversiunea dansului pentru acest forum.
ronin

Mesajde KLARK » 06 Apr 2012, 16:18

Cumva bancnotele de 2000 lei cu filigran BNR in scut s-au tiparit in Germania Nazista? Nu stiam asa ceva! Dar in lucrarile alea sunt multe informatii noi si foarte interesante!
KLARK

Eu iti explic explicit, tu negresit ma-ntelegi gresit.

http://colectiadebani.blogspot.ro/
KLARK

Mesajde ttonyy1982 » 06 Apr 2012, 16:55

KLARK scrie:Cumva bancnotele de 2000 lei cu filigran BNR in scut s-au tiparit in Germania Nazista? Nu stiam asa ceva! Dar in lucrarile alea sunt multe informatii noi si foarte interesante!

Buna ziua, m-am amuzat foarte mult de comentariile Dvs. pacat ca sunt total eronate, si unele chiar jignitoare.
Tin sa precizez ca acel comentariu aparut in articol, cu privire la actionarea in judecata a celor ce imi aduc jigniri, nu imi apartine. Oricine poate sa-si ia un nume si sa-l foloseasca ca autor. Totusi daca unii dintre Dvs. doresc lamuriri cu privire la activitatea mea, sunt liberi sa ma contacteze pentru a clarifica orice problema.
Daca cineva nu a fost multumit de o piesa, am primit-o inapoi fara nici o problema. De asemeni si eu daca am cumparat ceva si am constatat ca nu coincide cu descrierea am returnat-o printr-o intelegere amiabila. Totusi, de aici pana la afirmatia de a fi TEPAR, este foarte mult.
ttonyy1982
*
*

Mesajde ttonyy1982 » 06 Apr 2012, 17:02

radu_28 scrie:
Timis scrie:Vezi comentarii articol;
,,Ioan Măzărianu2012-04-06 04:37:23
Domnilor de pe forumul acela, conform drepturilor mele si dupa materialele ce le am, o sa va dau in judecata pentru ca m-ati defaimat si din cauza acuzelor voastre nefondate am pierdut piese in valoare de 500 de euro. Pacat ca nu stiti sa apreciati adevaratele valori!!!"

Sa mori de ras :lol: :lol: :lol:
...a pierdut intr-o zi(de cand este postat articolul) 500€ :roll: :arhh:

Domnul in cauza va deschide actiune in instanta pentru ce?
Care va fi obiectul actiunii?
Defaimare si prejudicii de imagine? Sa fim seriosi...
S-au spus in acest topic lucruri defaimatoare la adresa distinsului colectionar? Cu ce a fost defaimat? Prin faptul ca unii colegi s-au indoit de clasarea d-lui colectionar intre primii 5 din tara?
Toata discutia de pana acum o putem considera un pamflet la aparitia dansului cu acel articol in ziar.
Aparand in acel articol, banuiesc nu intamplator, si-a asumat anumite “riscuri”, printre care si "riscul" de a se face un pamflet pe tema articolului. Pamflet care s-a facut aici pe forum. Acest pamflet se putea face foarte bine si printr-un articol intr-un ziar(poate chiar va aparea un articol pe aceasta tema) sau poate chiar la TV(nu-i timpul pierdut), sunt destule emisiuni specializate in acest sens.
Cu asta eu zic sa incheiem acest pamflet intrucat nu merita sa acordam o atentie mult prea mare articolului din presa, respectiv distinsului colectionar.

Buna ziua, m-am amuzat foarte mult de comentariile Dvs. pacat ca sunt total eronate, si unele chiar jignitoare.
Tin sa precizez ca acel comentariu aparut in articol, cu privire la actionarea in judecata a celor ce imi aduc jigniri, nu imi apartine. Oricine poate sa-si ia un nume si sa-l foloseasca ca autor. Totusi daca unii dintre Dvs. doresc lamuriri cu privire la activitatea mea, sunt liberi sa ma contacteze pentru a clarifica orice problema.
Daca cineva nu a fost multumit de o piesa, am primit-o inapoi fara nici o problema. De asemeni si eu daca am cumparat ceva si am constatat ca nu coincide cu descrierea am returnat-o printr-o intelegere amiabila. Totusi, de aici pana la afirmatia de a fi TEPAR, este foarte mult
ttonyy1982
*
*

Mesajde Mihai » 06 Apr 2012, 18:00

sorin70
Din memorie pot spune ca o parte din cele de 2000 lei tip 1941-1945 s-au tiparit in Germania, caci tipografiile romanesti nu mai faceau fata iar tiparirea in Franta si Anglia nu mai era posibila in conditiile razboiului.
E o mentiune in Bancnotele Romaniei vol. 3, dar pentru informatia exacta trebuie sa citesc si apoi voi reveni.

Am intrebat ceva similar acum vreo doi ani...
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... php?t=5517

Daca gasiti ceva nou, va rog sa-mi trimiteti un PM sau, binenteles, pe forum.
Mihai

Mesajde Yu_L.Yan » 06 Apr 2012, 18:13

Mihai scrie:
sorin70

Am intrebat ceva similar acum vreo doi ani...
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... php?t=5517

Daca gasiti ceva nou, va rog sa-mi trimiteti un PM sau, binenteles, pe forum.

O mare parte din bacnotele de 2000 lei, asa cum s-a spus mai sus, au fost facute pe hartie fabricata in Germania. Datorita diferentelor intre hartia romaneasca si cea germana, aparusera zvonuri de falsificare masiva a bancnotelor, zvonuri dezmintite de BNR in presa vremii.
Informatia este preluata din vol 3 - Bancnotele Romaniei.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Mesajde Ricky-bm » 06 Apr 2012, 18:16

Daca tot ni s-a alaturat si Domnul Tony, cel mai bine si in masura ar fii sa ne explice chiar el, nu?

Ricky-bm

Mesajde iason » 06 Apr 2012, 21:35

Eu nu am avut treaba cu dansul si cum am zis mai sus nu-l cunosc.Am mai pus intrebarea la colegi si o mai pun direct la dansul daca a intrat in discutii.
Cu ce criteriu va clasati la primi 5 colectionari de bancnote romanesti?Si daca ati precizat si un numar,inseamna ca i stiti pe cei 5, sau?
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
iason

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - bancnote