rog identificare moneda medievala RO

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

rog identificare moneda medievala RO

Mesajde cipryani » 21 Aug 2013, 20:10

Buna seara,

O moneda medievala care cu mai toata lumea ajung sa ma contrazic. Parerea mea bate spre un Petru Musat, alta parere a fost spre Bogdan Voda, dar cu al II-lea si al III-lea nu prea se potriveste din ce am gasit pe internet. Si alte pareri poate comice....

Nu am reusit sa citesc tot forumul, dar am obs. cateva persoane care se pricep la medievale. Poate ma ajutati :)

Am atasat scanuri ale monedei

Dimensiunea monedei este de ~19mm
Fisiere atasate
hgf.jpg
hgf.jpg (11.17 KiB) Vizualizat de 8049 ori
.,m.jpg
.,m.jpg (14.2 KiB) Vizualizat de 8049 ori
cipryani
**
**

Mesajde uncetatean » 21 Aug 2013, 20:26

Nu este sigur o moneda batuta de Bogdan al II-lea sau Bogdan al III-lea. Monedele batute de acesti domnitori au alta tematica:

http://romaniancoins.ancients.info/bogdan3.htm

http://romaniancoins.ancients.info/bogdan2.htm

Din cate stiu eu grosii lui Petru I au capul de zimbru cu varful coarnelor indreptate spre exterior, in timp ce la monedele batute de Alexandru cel Bun si urmasii acestuia capul de zimbru are coarnele rotunjite cu varful spre interior (spre steaua dintre coarne).

Daca puteti sa postati doua poze la o rezolutie mai mare, se poate cititi si legenda si identifica domnitorul.

Acest tip de moneda este specific lui Alexandru cel Bun, Ilias, Stefan II. Presupun ca in cadranul II din scut sunt flori de crin slab vizibile. Sanse mici Petru II (daca in cadranul II din scut a fost o cruce) si Roman II ( in cadranul II scut un cap de bour).
uncetatean

Mesajde cipryani » 21 Aug 2013, 20:35

Ideea a fost ca moneda apartine unui Bogdan ...II si III am verificat si eu si cum ziceti si dvs nu se apropie, insa Bogdan I ? Nu am gasit monedele lui ...
cipryani
**
**

Mesajde uncetatean » 21 Aug 2013, 20:37

cipryani scrie:Ideea a fost ca moneda apartine unui Bogdan ...II si III am verificat si eu si cum ziceti si dvs nu se apropie, insa Bogdan I ? Nu am gasit monedele lui ...

De ce apartine lui Bogdan?
uncetatean

Mesajde cipryani » 21 Aug 2013, 20:42

M'am exprimat gresit, ma refeream la faptul ca este o moneda atribuita domniei lui Bogdan I, si ca nu gasesc exemple spre aceasta directie.

Era o idee cum ca ar fi atribuita unui Bogdan, nu chiar este.
cipryani
**
**

Mesajde cipryani » 21 Aug 2013, 20:51

In cadranul II nu sunt flori de crin, este capul unui bour ! Narile se vad chiar bine !
cipryani
**
**

Mesajde uncetatean » 21 Aug 2013, 20:58

Petru I este considerat ca primul domnitor moldovean care bate monede. In lucrarile timpurii de numismatica exista pareri si atribuiri ale numismatilor ca si acest domnitor (Bogdan I) ar fi batut monede. Greu de crezut ca o moneda de bronz/bilion a fost batuta de Bogdan I (numai daca nu e considerata fals contemporan) apoi a venit Petru I si a inceput sa bata monede de argint. Dupa cum am mai spus, exista lucrari de heraldica care prezinta evolutia capului de zimbru pe stema Moldovei, aceste modificarii (varful coarnelor capului de zimbru indreptate dinspre exterior spre interior) s-au facut in timpul domniei lui Alexandru cel Bun si a fost pastrata de urmasii acestuia.

Pe moneda dumneavoastra, reversul cu scut observ un WO, care ma duce cu gandul la legenda monedelor lui ILIAS, Petru II, Roman:

ELIASWOIWODA etc

Totusi doar cu doua litere nu pot sa fac o identificare sigura. Asteptati si alte pareri de la colegii de forum.
Ultima oara modificat de uncetatean pe 21 Aug 2013, 21:35, modificat 1 data in total.
uncetatean

Mesajde uncetatean » 21 Aug 2013, 21:02

cipryani scrie:In cadranul II nu sunt flori de crin, este capul unui bour ! Narile se vad chiar bine !

Atunci aceasta este moneda dumneavoastra:

http://romaniancoins.ancients.info/roman2.htm

Roman II gros

avers: cap de bour cu stea intre coarne legenda +MONETA ROMAN
revers: scut despicat I trei grinzi II cap de bour legenda + WAIWODA MOL
uncetatean

Mesajde cipryani » 21 Aug 2013, 21:31

uncetatean scrie:Petru I este considerat ca primul domnitor moldovean care bate monede. In lucrarile timpurii de numismatica exista pareri si atribuiri ale numismatilor ca si acest domnitor (Bogdan I) ar fi batut monede. Greu de crezut ca o moneda de bronz/bilion a fost batuta de Bogdan I (numai daca nu e considerata fals contemporan) apoi a venit Petru I si a inceput sa bata monede de argint. Dupa cum am mai spus, exista lucrari de heraldica care prezinta evolutia capului de zimbru pe stema Moldovei, aceste modificarii (varful capului de zimbru indreptate dinspre exterior spre interior) s-au facut in timpul domniei lui Alexandru cel Bun si a fost pastrata de urmasii acestuia.

Pe moneda dumneavoastra, reversul cu scut observ un WO, care ma duce cu gandul la legenda monedelor lui ILIAS, Petru II, Roman:

ELIASWOIWODA etc

Totusi doar cu doua litere nu pot sa fac o identificare sigura. Asteptati si alte pareri de la colegii de forum.

Va multumesc pt explicatie, am reusit sa mai si pun cap la cap ceva chestii citite din diverse surse.
cipryani
**
**

Mesajde cipryani » 21 Aug 2013, 21:42

Am scanat la 2400dpi si 1200dpi, nu e prea de ajutor ...

Daca va uitati atent in stanga celor 3 grinzi se obs narile bourului, chiar si o parte din cornul stang(in partea dreapta cum privesc la monitor).

Aceste scanuri nu arata foarte 'limpede' moneda cum dupa bine stiti.

Daca este ROMAN II inseamna ca moneda mea este in stare foarte buna :lol: si foarte rara :whistle:
cipryani
**
**

Mesajde uncetatean » 21 Aug 2013, 21:48

cipryani scrie:Am scanat la 2400dpi si 1200dpi, nu e prea de ajutor ...

Daca va uitati atent in stanga celor 3 grinzi se obs narile bourului, chiar si o parte din cornul stang(in partea dreapta cum privesc la monitor).

Aceste scanuri nu arata foarte 'limpede' moneda cum dupa bine stiti.

Daca este ROMAN II inseamna ca moneda mea este in stare foarte buna :lol: si foarte rara :whistle:

Cred ca este Roman II, m-am uitat si eu mai cu multa atentie la moneda si cred ca este capul de zimbru in cadranul II. Aveti moneda in mana si puteti observa mai bine ce este pe aceasta.

Nu pot sa afirm ca moneda este in stare foarte buna, dar monedele de la Roman II sunt destul de rare comparativ cu monedele altor domnitori (Alexandru cel Bun, Stefan cel Mare, Bogdan III, Stefan IV).
uncetatean

Mesajde cipryani » 22 Aug 2013, 22:33

Va multumesc pt ajutor domnule 'uncetatean' .

Un alt 'scai' ar fi cota de piata a acestei monede unde iar nu am ajuns la un numitor comun. Poate aveti o idee si in aceasta directie ? Sau alti colegi ? :?:
cipryani
**
**

Mesajde cipryani » 25 Aug 2013, 16:27

Nu indrazneste nimeni sa ia 'hatul in mana' si sa faca o aproximatie ?

Poate domnul 'berserkr'? Sper sa nu va suparati ca v'am mentionat, dar mi'ati fost recomandat.
cipryani
**
**

Mesajde berserkr » 25 Aug 2013, 20:10

Nu fac aprecieri de preturi (cred ca ati inteles gresit recomandarea) iar medievalele nu-s punctul meu forte oricum. Daca nu va raspunde nimeni este pentru ca pur si simplu nu are nimeni nimic de zis in plus.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde uncetatean » 26 Aug 2013, 13:26

cipryani scrie:Va multumesc pt ajutor domnule 'uncetatean' .

Un alt 'scai' ar fi cota de piata a acestei monede unde iar nu am ajuns la un numitor comun. Poate aveti o idee si in aceasta directie ? Sau alti colegi ? :?:

Cu placere.

Nu am nici eu o sugestie de facut despre cota de piata a acestei monede. Din pacate nu am nici posibilitatea momentan sa verific in arhiva cu licitatiile din ultimii ani, sa va ofer informatii despre alte monede Roman II care s-au vandut pe net.
uncetatean

Urmatorul

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative