Ajutor Colectie de Timbre

Colectibile diverse - carti postale, actiuni, documente, insigne, sigilii, antichitati, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Ajutor Colectie de Timbre

Mesajde S.Bogdan » 09 Feb 2017, 15:44

Salutare,

Am o colectie de timbre destul de mare. (daca estimez 10 mii de timbre cred ca e putin spus)

Poze cu o parte din ele: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Evident (probabil sunteti satui deja de aceasta tema) as vrea sa le vand.

Majoritatea sunt timbre romanesti, dar sunt si timbre de prin alte tari. Stiu ca este aproape imposibil de estimat o valoare sau de gasit o persoana care sa fie interesata de toate. Dar nu am nici cunostintele necesare nici timp pentru a ma ocupa de ele.

Ceea ce incerc sa gasesc:

- informatii despre cum/unde as putea sa le vand
- un posibil cumparator
- un posibil pasionat care sa ma ajute la evaluarea si vanzarea lor (evident acea persoana ar beneficia de un procent mare din eventuala vanzare)

Sunt o persoana realista, nu caut capul de bour, nu caut sa obtin exact valoarea de "catalog", nu caut sa dau sau sa iau "teapa".

Stiu ca sansele sunt mici dar orice informatii ar fi foarte apreciate.

Va multuemsc.
S.Bogdan
*
*

Re: Ajutor Colectie de Timbre

Mesajde Adminus Maximus » 10 Feb 2017, 23:36

La timbrele romanesti din anii 30-40-50 am vazut mai multe serii si colite care au oarecare valoare (cateva zeci de lei, nu am vazut nicio serie care sa treaca de 100, de ex. colitele OSP sunt mai valoroase). Depinde si de starea lor, trebuie vazut spatele, etc. Un timbru care unui nefilatelist pare in "stare perfecta" nu e exclus sa aibe o multime de defecte marunte care sa-i scada drastic valoarea.

La partea de timbre straine am vazut in principal doar "material de plicuri". Nu va poate face nimeni o evaluare fara sa vada colectia intreaga. Iar sa le vindeti toate - probabil aveti sanse doar la un negustor. Sau va apucati dvs sa scoateti seriile si colitele romanesti si sa le listati pe un site gen okazii. Ar putea dura destul de mult sa le vindeti asa, si este si munca cu ele, dar altfel puteti obtine doar un procent destul de mic din valoarea lotului. Si numai la un negustor care sa desfaca apoi lotul si sa-l valorifice.

Exista enorm de multe timbre pe piata. Valoarea lor de catalog e ceva, valoarea lor reala e altceva iar pretul la care se pot vinde e cu totul altceva.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde danutz » 11 Feb 2017, 00:36

sunt interesat unde se pot vedea live
danutz

Mesajde S.Bogdan » 11 Feb 2017, 01:27

@adminus merci de raspuns. N-am nimic impotriva negustorilor. Tocmai asta incerc sa gasesc, un loc sau o persoana care daca ar vedea toata colectia si ar umbla prin ele si-ar putea face o idee despre cam ce valoare ar putea scoate.

Danutz in ce sens esti interesat? Ma poti contacta si prin mesaj privat cred. Merci.
S.Bogdan
*
*

Mesajde danutz » 11 Feb 2017, 02:22

aveti mesaj
danutz

Inapoi la Carti postale, actiuni, timbre, insigne, sigilii, etc