IDENTIFICARE MONEDE MEDIEVALE

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

IDENTIFICARE MONEDE MEDIEVALE

Mesajde ducusor » 14 Mai 2018, 10:54

1663 Felipe IV Burgos.jpg
Aceasta este o monedă, în mica parte asemănătoare, cu cea pe care doresc sa o identific, cam din aceeași perioadă:
1663. Felipe IV. Burgos. R. 16 maravedís. (Cal. 1249) (J.S. M-4). 3,86 g. Busto grande. MBC.

M1b_diametru 29.00mm_masa11g.jpg
Diametrul monedei este de 29.00 mm, iar masa este de 11 g. Materialul din care este facută moneda cred ca este cupru. In partea de jos am identificat litera R si S, iar pe partea centrala cred ca sunt trei coroane. Am cautat monede asemanatoare din acea perioada si am gasit 1663. Felipe IV. Burgos. R. 16 maravedís. (Cal. 1249) (J.S. M-4). 3,86 g. Busto grande. MBC.
M1a_diametru29.00mm_masa11 g.jpg
dupa cate imi dau seama anul este 16xx, prima cifra este 1, a doua cred ca este 6, iar celelalte două cifre nu se disting foarte clar. Sub anul emiterii se distinge o coroană, iar sub coroană este un blazon pe care nu pot sa-l identific. Pare a fi un vultur bicefal. Poate fi un Kreuzer de la mijlocul secolului XVII. Am căutat și nu am gasit încă pe net un Kreuzer din acea perioadă care să semene cu moneda mea.

Am o monedă medievală, intr-o stare foarte avansata de uzura, pe care nu o pot identifica.
Va rog sa ma ajutati, daca se poate.
Am căutat pe net monede asemănătoare, iar singura care cred că se apropie, în mică măsură este cea prezentată mai sus.
Caut în continuare.
Imi dau seama că este greu să găsești o monedă care are foarte puține indicii.
Dacă ați văzut această monedă dați-mi un semnal.
Poate asemenea monede nici nu intră in discuție pentru a fi colecționate, ținând seama de gradul foarte mare de uzură. Cred că a fost ”trecută și prin foc”, pentru că prezintă urme de metal topit.
ducusor
nou in forum
nou in forum

Re: IDENTIFICARE MONEDE MEDIEVALE

Mesajde ducusor » 15 Mai 2018, 01:43

Fisiere atasate
1_4 Ore _ 1635 _1636.jpg
am găsit moneda.
1/4 Öre -- 1635 - 1636 -- Type II, Date Above Crown -- Type #28
Mint: Nyköping and Säter, References: KM 152.2, SM 123-124
29-30 mm, 10.6 gm
oricum mi-au fost de folos sfaturile de pe acest forum.
multumesc mult.
ducusor
nou in forum
nou in forum

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative