In ce sa ne pastram monedele/bancnotele?

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde ovidiu^ » 13 Noi 2011, 14:19

Cel mai simplu e sa cautati pe ebay :

http://www.ebay.it/sch/Cataloghi-e-acce ... 86.c0.m282
ovidiu^

Mesajde george_s321 » 13 Noi 2011, 15:11

Buna ziua!Am vazut ca s-a dezbatut mult:cartonase Leuchtturm sau Importa. Eu folosesc pentru monede capsule.Care ar fi dezavantajul sau problema.Nu sunt capsule facute pentru alceva ci pentru monede.Pot afecta cumva moneda?
george_s321

Mesajde capa » 13 Noi 2011, 16:33

Faustina scrie:Exista pe piata si cartonase fara adeziv ? Daca da , puteti sa imi indicati o sursa pentru achizitie ? Ma gandesc ca sunt mai practice in timp , putand inlocui moneda , fara a distruge suportul . Multumesc .
Faustina .

De obicei cartonasele care nu au adeziv se capseaza, procedura care le face la fel de "de unica folosinta" ca si pe cartonasele autoadezive la care se desprinde folia de siguranta.
"Investitia, baiete, nu inseamna a da, ci a lua." - Restul e tacere (2007)
"Gandesti marunt: nu-i nici o rusine sa ceri, rusine e sa nu primesti." - Filantropica (2002)
capa

Mesajde ovidiu^ » 15 Noi 2011, 03:00

Un alt inconvenient care l-am intalnit la cartonasele care se capseaza este ca acestea odata puse in foliile de plastic lasa o urma destul de neestetica pe buzunarasul de plastic . Daca nu se schimba moneda din locul avut initial acele urme nu prea se observa , dar odata mutata si pusa o alta moneda acele amprente devin foarte vizibile .
ovidiu^

Mesajde operator59 » 15 Noi 2011, 10:29

capa scrie:
Faustina scrie:Exista pe piata si cartonase fara adeziv ? Daca da , puteti sa imi indicati o sursa pentru achizitie ? Ma gandesc ca sunt mai practice in timp , putand inlocui moneda , fara a distruge suportul . Multumesc .
Faustina .

De obicei cartonasele care nu au adeziv se capseaza, procedura care le face la fel de "de unica folosinta" ca si pe cartonasele autoadezive la care se desprinde folia de siguranta.

am vazut situatii de cartonase care nu au fost capsate si se incovoiasera. moneda nu mai statea in locul ei. la orice manevrare a clasorului, aproape toate monedele cadeau pe fundul buzunarasului. .....un disconfort!

totodata conteaza si foliile in care puneti aceste cartonase.
unele folii au buzunarele putin mai mari decat cartonasele si permit aceasta incovoiere.

Ca un avantaj in plus al cartonaselor adezive, dupa depozitare, moneda nu mai are contact cu aerul, umiditatea...etc.

Mai nou, diferenta de pret dintre cele doua tipuri de cartonase este de aprox 10 bani. Deci, efortul financiar nu e foarte mare!
operator59

Mesajde SilviuB » 15 Noi 2011, 12:10

operator59 scrie:Mai nou, diferenta de pret dintre cele doua tipuri de cartonase este de aprox 10 bani. Deci, efortul financiar nu e foarte mare!

Si unde se pot gasi? Cred ca de aici a plecat discutia.
SilviuB
**
**

Mesajde operator59 » 15 Noi 2011, 12:25

SilviuB scrie:
operator59 scrie:Mai nou, diferenta de pret dintre cele doua tipuri de cartonase este de aprox 10 bani. Deci, efortul financiar nu e foarte mare!

Si unde se pot gasi? Cred ca de aici a plecat discutia.

vad ca sunteti din Bucuresti: la tg. de la Palatul Sutu.

sau de pe net, pe site-ul diverselor magazine numismatice

sau la alte targuri: pe 26 nov. este targ la Brasov (cel mai mare)

..etc
operator59

Mesajde SilviuB » 29 Dec 2011, 00:00

Buna seara, revin cu o intrebare.

Am mai multe monede de diferite marimi pe care le-am pus in capsule. Cateva de 23, 2 de 30, unele de 27 etc.

Exista vreo tavita cu marimi diferite ca sa pun monedele? Ca nu are rost momentan sa iau 5 tavi in care sa pun 2-3 monede in fiecare.

Multumesc
SilviuB
**
**

Mesajde jones2m » 14 Mar 2012, 13:29

a incercat cineva autocolante HARTBERGER HB sunt produse in olanda.
Multumesc.
jones2m

Mesajde EUXIN RO » 14 Mar 2012, 17:35

Vad ca nu zice nimeni de foile clasoarelor Leuchtturm,pentru modelul Optima am optat,astea nu le socotiti bune?
Va intreb pentru ca eu am cumparat cateva am pus in ele monede comune si par in regula,astepta si parerea dumneavoastra,va multumesc.
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
EUXIN RO

Mesajde Alnaibii » 14 Mar 2012, 18:22

S-a discutat in cele 6 pagini anterioare si de Leuchturm. Este considerata una din firmele ce ofera calitate.
Alnaibii

Mesajde Andrei95 » 02 Apr 2012, 13:18

As dori sa cumpar acest album pentru monede,este bun? http://www.magazinul-colectionarilor.ro ... cts_id=883
Andrei95

Mesajde Timis » 02 Apr 2012, 14:15

Andrei95 scrie:As dori sa cumpar acest album pentru monede,este bun? http://www.magazinul-colectionarilor.ro ... cts_id=883

Da! Albumul ales este de calitate foarte buna.
Problema se pune,daca doriti albumul ptr lucru(mers la club ,deplasari etc) si atunci este ideal,sau ptr a pastra colectia ce o aveti.
Ptr pastrare colectiei eu va propun varianta mai mare cu folii atasabile si va configurati cum vreti paginile si continutul.Am vazut ca este o varianta cu 79,50Album GRANDE in caseta de protectie,sau mai mic ,dar tot cu caseta de protectie.
Alegerea va apartine
Succes!
Timis

Mesajde jones2m » 02 Apr 2012, 16:26

salutare ,
pana la urma si eu am optat si pentru varianta GRANDE.
Problema e cand esti limitat tare cu bani, In clasorul Grande plus folii (30) si cartonase (500) poti ajunge la 100 de EURO.
Suma pare mare pentru o colectie mica dar daca ai multe piese (peste 300-400) atunci pare varianta ideala.
Eu personal cred ca e cea mai buna varianta (GRANDE etc) doar pentru colectii mari si pentru colectionari mai avansati.

Si eu am un astfel de album http://www.magazinul-colectionarilor.ro ... cts_id=883 .
atentie insa ca monedele mari de peste 35 mm nu incap sub nici o forma. Si la monedele de 35 mm se aseaza destul de ciudat (se deformeaza buzunarul).
E ideal pentru monedele de 27 mm cum sunt 2 lei 1910-1914 sau 2 koroane 1912.
jones2m

Re: In ce sa ne pastram monedele/bancnotele?

Mesajde vladpirvete » 22 Iul 2018, 22:47

Buna ziua! Poate cineva sa imi zica cate folii cu monede incap intr-un album Leuchtturm Numis clasic in etui (cutiuta de protectie) ?
vladpirvete
nou in forum
nou in forum

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Intrebari de la incepatori - sfaturi de la cei cu experienta mai bogata